Jak poinformował portal mbl.is, w piatek, 9 lutego o godzinie 5:07 nad ranem zarejestrowano silny wstrząs o magnitudzie 3.6. Trzęsienie ziemi poprzedziło kilka niewielkich wstrząsów. Najbardziej odczuwalne wstrząsy wystąpiły w Hof w okolicach Öræfasveit, gdy większość mieszkańców jeszcze spała.

Wulkan Öræfajökull – Islandia

„Jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi, które zarejestrowano w Öræfajökull, odkąd w 1976 roku zainstalowano w Kvísker pierwsze urządzenie pomiarowe. Wstrząsy zmierzono w kalderze, około kilometra na południowy wschód od centrum lodowego kotła, który powstał w listopadzie ubiegłego roku. Nie jest pewne, na jakiej głębokości wystąpiły te wstrząsy, ale można przypuszczać, że między 2 a 4 kilometrem” – czytamy w raporcie Islandzkich Służb Meteorologicznych.

W raporcie wspomniano również, że w ciągu ostatniego roku odnotowano znaczny wzrost aktywności sejsmicznej na tym obszarze. Wystąpiły już dwa trzęsienia ziemi, których siła w skali Richtera wyniosła ponad 3.

Obszar ten jest obecnie intensywnie monitorowany. Do oceny zmian powierzchni lodowca są wykorzystywane obrazy satelitarne oraz loty geodezyjne. Ostatnie zdjęcia satelitarne zostały wykonane pod koniec stycznia.

Poziom alarmowy dla obszaru wokół lodowca Öræfajökull pozostaje żółty. Islandzkie Służby Meteorologiczne będą nadal monitorować ten obszar i oceniać zagrożenie.

 

 

 

 

Źródło: Grupa GMT, icelandnews.is
0 0 votes
Article Rating