Aktywność sejsmiczna wulkanu Hekla zwiększyła się – ostrzega islandzkie biuro meteorologiczne. Niewykluczone, że niebawem wulkan wybuchnie, dlatego mieszkańcy jego okolic muszą być przygotowani na najgorsze.

Hekla, leżąca na słabo zaludnionym południowym zachodzie Islandii, zaczęła „drżeć”, doprowadzając do niewielkich lokalnych trzęsień ziemi. O tym, że wulkan się uaktywnił, islandzkie biuro meteorologiczne powiadomiło we wtorek obronę cywilną, która włączyła się w monitorowanie Hekli.

Zagrożenie realne
Ponadto ogłoszono tzw. fazę niepewności. To ostrzeżenie najniższego stopnia, jakie wydaje obrona cywilna, by przestrzec obywateli Islandii przed niebezpieczeństwem. Oznacza ono, że zarówno mieszkańcy okolic wulkanu, jak i odpowiednie służby, muszą liczyć się z tym, że zajdzie potrzeba ewakuacji. Niewykluczone bowiem, że Hekla niebawem wybuchnie.Ostatnia erupcja tego wulkanu, nazywanego przez Islandczyków „Wrotami Piekieł”, miała miejsce w 2000 roku. Ponieważ do wybuchów Hekli dochodzi mniej więcej co 10 lat, sejsmolodzy przestrzegają, że zagrożenie jest realne.
Źródło: global.news.ca, vedur.is, tm
0 0 votes
Article Rating