– Mieliśmy lekcję fizyki, kiedy zaczęło się trząść – opowiadała jedna z uczennic, która była świadkiem silnego trzęsienia ziemi na Tajwanie. Zginęła starsza kobieta, a rannych zostało co najmniej kilkanaście osób. W stolicy kraju z powodu wstrząsów czasowo wstrzymano ruch superszybkich pociągów.

Ziemia zatrzęsła się w środę rano, tuż po godz. 3.00 naszego czasu. Według amerykańskiej agencji USGS (United States Geological Survey) ośrodek wstrząsu o sile 6 w skali Richtera znajdował się 20,7 km pod powierzchnią ziemi w górzystym okręgu Nantou, w środkowej części Tajwanu.

Ściana świątyni zabiła kobietę

Właśnie w Nantou zginęła 72-letnia kobieta. Zawaliła się na nią ściana świątyni, przy której stała. Również na obszarze w pobliżu epicentrum oberwał się fragment sufitu w placówce administracji rządowej, raniąc jednego urzędnika.

W jednym z budynków w Nantou strach mieszkańców wywołany trzęsieniem wzmógł jeszcze wybuch ognia. – Przeraziłam się, nikogo więcej nie było w domu. Nie mogłam biec, tak się bałam, że moje nogi stały się słabe – opowiadała jedna z mieszkanek.

Ewakuacja szkoły

Podczas wstrząsów zarządzono ewakuację w szkole podstawowej w Yunlin. Uczniów wyprowadzono na boisko. – Mieliśmy lekcję fizyki, kiedy zaczęło się trząść. Byłam w szoku – opowiadała jedna z uczennic.

Z kilku budynków szkolnych pospadały dachówki, a w ścianach pojawiły się drobne pęknięcia, ale – jak powiedział przedstawiciel lokalnych władz – do naruszeń konstrukcji nie doszło. Łącznie obrażenia, wywołane głównie przez spadające przedmioty, odniosło co najmniej 19 osób.

W stolicy zatrzęsły się domy

W położonej około 250 km na północ od epicentrum stolicy Tajwanu Tajpej zakołysały się domy, a odcinki superszybkiej kolei zostały przejściowo zamknięte dla sprawdzenia ewentualnych uszkodzeń.

Całe terytorium Tajwanu jest terenem bardzo aktywnym sejsmicznie. W 1999 r. trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera z epicentrum w środkowej części wyspy pochłonęło ponad 2300 ofiar śmiertelnych.

We wtorek wstrząsy w Gwatemali i Meksyku

Trzęsienie ziemi na Tajwanie to nie jedyne takie wydarzenie odnotowane w ciągu ostatniej doby. We wtorek tuż po północy naszego czasu silne wstrząsy o magnitudzie 6,2 zarejestrowano w Gwatemali.

Ich epicentrum znajdowało się 10 km na południowy wschód od stolicy kraju, ale były tam ledwo wyczuwalne ze względu na to, że hipocentrum znajdowało się na znacznej głębokości – 200 km.

W tej części świata do kolejnego trzęsienia doszło kilka minut po godz. 8.00 naszego czasu. Ośrodek wstrząsów o sile 5,5 w skali Richtera znajdował się na głębokości 10 km u południowego wybrzeża Meksyku, 17 km na południowy zachód o miejscowości Santiago Pinotepa Nacional w stanie Oaxaca. W stolicy kraju zakołysały się budynki.

Trzęsie się Sandwich Południowy

Wieczorem, o 18.23 naszego czasu odnotowano wstrząsy o magnitudzie 5,5 w rejonie indonezyjskiej wyspy Sumba i trzęsienie o sile 5,4 w rejonie wysp Kermadec położonych w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego.

W środę rano dwukrotnie zatrzęsła się ziemia w rejonie niezamieszkałego archipelagu Sandwich Południowy, na południowych wodach Atlantyku. Minutę przed godz. 7.00 odnotowano wstrząs o magnitudzie 5,6, a 46 minut później kolejny, o magnitudzie 5,5.

 

Źródło: USGA, tm
0 0 votes
Article Rating