W Izbiskach koło Mielca na Podkarpaciu woda przerwała groblę zabezpieczającą staw hodowlany. Woda rozlała się na okoliczne pola i domy. Ewakuowano mieszkańców.

W akcji jest już śmigłowiec, który zrzuca na powstałą wyrwę tak zwane „Big Bagi”, czyli 300-kilowe brezentowe torby wypełnione ziemią i kamieniami. Takich toreb będzie tu trzeba przetransportować co najmniej kilkadziesiąt.

Mieszkańcy zabezpieczyli swoje domy workami z piaskiem.

Dramatyczny apel pracowników schroniska – „Toną psy”

Toną psy w schronisku w Wadowicach Dolnych koło Mielca. Woda przerwała wał i zalewa schronisko. O łódź lub motorówkę, którą można by było przewieźć psy, proszą na Facebooku pracownicy schroniska.

Przerwało wał toniemy ….. :(

Opublikowany przez Schronisko dla zwierząt ,,Czekadełko" w Wadowicach Dolnych k/Mielca Środa, 22 maja 2019

„Błagam pomóżcie. Przerwało wał, woda zalewa schronisko, nasze psy mogą utonąć” – napisali na Facebooku pracownicy schroniska. Proszą prywatne osoby o użyczenie łodzi lub motorówki, żeby ewakuować zwierzęta.

Jesteśmy całkowicie odcięci, część schroniska jest już pod wodą – powiedział lekarz weterynarii i szef schroniska Piotr Gajek. Straż pożarna nie może nam pomóc, bo przewozi ludzi, czekamy więc na pomoc osób prywatnych. Pod opieką mamy 44 psy – dodał.

Po przewiezieniu psów w suche miejsce potrzebne będą dla nich schronienia tymczasowe i jedzenie. „Pilnie potrzeba domów tymczasowych dla 44 psów, nawet buda z łańcuchem, byle byłyby na terenie niezalewowym. Mielec, Staszów, Połaniec i okolice” – napisali pracownicy schroniska. „Nie mamy karmy, nie mamy nic, chcemy zawalczyć o życie naszych psów” – dodali.

 

Redakcja:
Psom można założyć obroże z łańcuchem i przenieść na dachy klatek, to rozwiąże problem bez kosztów, gdyż dach jest około 180 cm nad ziemią.
Jak widzę schronisko zebrało już ponad 473  tysiące złotych na ratowanie 44 psów (prawie 11 tysięcy zł na psa !), a wystarczyłaby godzina na przeniesienie psów wyżej.
https://www.ratujemyzwierzaki.pl/czekadelko

 

 

Alert RCB. Wydano ostrzeżenie dla Małopolski, Podkarpacia i części Śląska

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert dla osób przebywających w woj. małopolskim, podkarpackim i południowych powiatach woj. śląskiego i Opolszczyźnie. Na tych obszarach mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Możliwe są też lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

RCB oraz IMGW ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu i burzami.

Alert obowiązuje w Bielsku Białej, powiecie bielskim, cieszyńskim, żywieckim, Jastrzębiu-Zdrój, Żorach, powiecie rybnickim, Rybniku, raciborskim i wodzisławskim. SMS ostrzeżeniem został wysłany także do osób przebywających na Podkarpaciu.

Źródło: rmf24

 

0 0 vote
Article Rating