Syreny alarmowe i wybuch słychać było dzisiaj w Tel Awiwie – podał Reuters, powołując się na świadków. Zbrojne skrzydło kontrolującego Strefę Gazy radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas poinformowało o wystrzeleniu na miasto rakiety Kassam. Z kolei w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginęło dzisiaj pięcioro Palestyńczyków, w tym dziecko.

Po tym, jak w Tel Awiwie zawyły syreny, rzecznik miejscowej policji potwierdził jedynie, że słychać było wybuch. Równocześnie zaznaczył jednak, że nie ma na razie doniesień, by rakieta uderzyła w miasto lub wyrządziła jakieś szkody.

Również wczoraj ze Strefy Gazy wystrzelono na Tel Awiw dwie rakiety. Jedna z nich wpadła do  morza, druga uderzyła w przedmieścia. Nie spowodowała na szczęście ofiar w ludziach ani szkód materialnych.

W izraelskich nalotach zginęło dziś pięcioro Palestyńczyków

Izrael również kontynuuje ostrzał Strefy Gazy. Jak podały służby zdrowia Hamasu, tylko w dzisiejszych nalotach zginęło pięcioro Palestyńczyków, w tym dziecko.

Tym samym liczba ofiar śmiertelnych trwającego konfliktu wzrosła do 26. Wśród nich jest 23 Palestyńczyków i trzech Izraelczyków.

 

Izraelskie zmasowane naloty trwają od środy, kiedy rozpoczęła się operacja „Filar Obrony”. W jej ramach przeprowadzono już blisko pół tysiąca ataków. Armia izraelska rozpoczęła również mobilizację 16 tysięcy rezerwistów. Jak podał portal Ynet.news, to przygotowanie do możliwej operacji lądowej w Strefie Gazy. Już wczoraj ku granicy ze Strefą jechały izraelskie czołgi i żołnierze, a rzecznik armii Awital Lejbowicz przyznał, że inwazja jest „zdecydowanie możliwą opcją”.

Ambasador Izraela: Podjęliśmy akcję militarną, bo mamy prawo do obrony

Izrael podkreśla, że zdecydował się na akcję militarną, bo „ma prawo do obrony”. Izrael okazał wyjątkową powściągliwość, zarówno podczas obecnego nasilenia ataków terrorystycznych, jak i podczas dwóch poprzednich okresów intensywnego ostrzału, mających miejsce w październiku. Jednak eskalacja wydarzeń ze strony Hamasu w ciągu ostatnich dni zmusiła Izrael do reakcji – napisał w oświadczeniu ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Celem operacji „Filar Obrony” jest zlikwidowanie strategicznego niebezpieczeństwa zagrażającego ludności cywilnej Izraela. Wszystkie działania podejmowane przez Izrael wynikają z prawa do samoobrony – podkreślił.

 

Dyplomata zaznaczył również, że Hamas chowa się za cywilną ludnością palestyńską, zaś jego celem jest cywilna ludność Izraela. Takie działanie w dwójnasób stanowi zbrodnię wojenną – napisał.

 

Źródło: PAP, rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating