Powywracane samochody, porozbijane okna, zerwane dachy – to skutki wichury, która uderzyła w południowe wybrzeże Portugalii. Gwałtowne podmuchy przewracały samochody, niektóre z ludźmi w środku. Rannych zostało osiem osób.

Gwałtowny wiatr uderzył w regionie Algarve na południowym wybrzeżu Portugalii. Zrywał dachy i wybijał okna, a nawet przewracał samochody. Podmuchy były tak silne, że radziły sobie nie tylko z autami osobowymi, ale też z większymi vanami.

W niektórych wywróconych pojazdach byli ludzie – w wydostaniu się na zewnątrz musieli im pomagać strażacy. Osiem osób zostało rannych. Trafiły do szpitala. Oprócz silnego, niszczącego wiatru na wielu obszarach wystąpiły podtopienia.

Wirująca kolumna szła od Atlantyku

Jedna ze stacji telewizyjnych nagrała lejowatą, wirującą kolumnę przemieszczającą się od brzegu Atlantyku w okolice miasta Lagos. Po obejrzeniu wideo meteorolog Maria Frade stwierdziła, że zjawisko „zdecydowanie przypominało tornado”, ale nie mogła na pewno potwierdzić, że to właśnie ono wystąpiło.

Tornada nie są powszechne w Europie, ale pojawiają się sporadycznie w północno-zachodniej i południowej części kontynentu.

 

Źródło: Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating