Tajfun Chan-hom sieje spustoszenie na japońskich wyspach. Zdążył już ranić co najmniej 20 osób. Mknie na Tajwan i Chiny.

Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom 4

Większość rannych to ofiary podtopień (deszczu spada do 150 l/mkw.) lub powalonych przez wiatr drzew w Okinawie, wieje z prędkością nawet 234 km/h.

Na skutek przejścia supertajfunu 42 tys. gospodarstw domowych między Okinawą a Tajwanem nie ma prądu. Fale ma Morzu Wschodniochińskim sięgają nawet 12 metrów.

Z Chan-hom nie ma żartów. Żywioł zdążył już zabić pięć osób, w tym trójkę dzieci. Stało się to na Filipinach na początku tego tygodnia.

Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom 5

Tajwan szykuje się na najgorsze

Tajfun nawiedzi kolejne kraje. Na Tajwanie zamknięto szkoły, urzędy i giełdę papierów wartościowych. Łodzie rybackie dostały nakaz zawinięcia do portów. Supertajfun uderzy w wyspę w piątek wieczorem.

Wszystkie loty planowane na trasie, jaką przemierzyć ma Chan-hom, zostały anulowane.

Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom 3

W Chinach czerwony alert

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne wydało najwyższy czerwony alert ze względu na spodziewane nadejście żywiołu. Supertajfun uderzy w prowincję Zhejiang w sobotę rano czasu miejscowego. 10 tys. mieszkańców wybrzeża zostało ewakuowanych.

Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom 2

Dalsza droga tajfunu

Po uderzeniu w Chiny żywioł ma zmienić kurs i skierować się na północny-wschód w kierunku Szanghaju i Półwyspu Koreańskiego.

Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom

Szaleństwo żywiołów

W ślad za Chan-Hom, mknie tajfun Nangka. Aktualnie kieruje się na Wyspy Riukiu w południowo-wschodniej Japonii. Japońska Agencja Meteorologiczna sklasyfikowała go jako „bardzo silny”.

 Japonia - 12-metrowe fale wywołał supertajfun Chan-hom 6
0 0 votes
Article Rating