Trzy osoby nie żyją, kilkaset zostało rannych w efekcie śnieżyc w Japonii. Tysiące pasażerów spędziły noc na dworcach i na lotniskach.

Kolejny gwałtowny atak zimny sparaliżował Japonię. W Tokio spadło blisko 30 centymetrów śniegu. Jeszcze grubsza warstwa białego puchu pokryła inne regiony Japonii.Z lokalnych doniesień wynika, że znacząco wzrosła liczba wypadków. Jak dotąd zginęły trzy osoby – wszystkie w wypadkach – a ponad 850 zostało rannych.Uziemione samoloty, odwołane pociągiŚnieżyce sparaliżowały również transport lotniczy. W piątek uziemionych zostało 260 lotów, z kolei w sobotę odwołano 628 połączeń, głównie krajowych. Utrudnienia sięgnęły też kolei. Na trasy nie wyruszyły między innymi pociągi szybkiej kolei. Tysiące ludzi spędziło noc z piątku na sobotę na lotniskach i na dworcach.

Pogoda szybko się nie poprawi

Złe warunki atmosferyczne przyczyniły się do awarii linii wysokiego napięcia. W sobotę ponad 187 tys. odbiorców nie miało dostępu do energii elektrycznej.

Meteorolodzy nadal ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu i silnymi wiatrami we wschodniej Japonii.

Japonia od kilku dni zmaga się ze śnieżycami. W poprzedni weekend przez część kraju przetoczyły się największe śnieżyce od 45 lat. Zginęło wówczas 11 osób.

Najwięcej śniegu od początku pomiarów

Do sobotniego wieczoru w Tokio spadło około 27 cm śniegu, co jest wielkością rekordową od 45 lat.

Jeszcze grubsza warstwa białego puchu pokryła inne regiony Japonii. W mieście Kofu (w kotlinie śródgórskiej na zachód od Tokio) odnotowano największy opad śniegu w 120-letniej historii obserwacji meteorologicznych – 1,14 metra.

Obfite pojawiły się również w miastach: Sendai i Fukushima.

Złe warunki atmosferyczne przyczyniły się do awarii linii wysokiego napięcia. W sobotę ponad 187 tys. odbiorców nie miało dostępu do energii elektrycznej.

Ze śniegiem źle, z odwilżą jeszcze gorzej

Meteorolodzy uprzedzają, że ustaniu opadów śniegu może towarzyszyć gwałtowny wzrost temperatury – do aż 11 stopni ciepła. Gwałtowne topnienie śniegu również może spowodować zakłócenia w pracy transportu.

To już drugi w ciągu tygodnia tak obfity śnieg w Japonii. Podczas ubiegłego weekendu, w następstwie wypadków wywołanych przez śnieżyce, zginęło co najmniej 15 osób, a obrażenia odniosło ponad 2 tysiące.

Źródło: PAP,economictimes.indiatimes.com, tm
0 0 votes
Article Rating