Obayashi Corporation, japońska firma budowlana, zdradziła górnolotne plany zbudowania windy sięgającej do przestrzeni kosmicznej przed rokiem 2050. Firma żywi nadzieję na to, że stworzy stację kosmiczną na wysokości 36 000 kilometrów nad powierzchnią Ziemi wyposażoną w zasilaną promieniami słonecznymi wciągarkę z nanorurek.

Nanorurki węglowe, które są więcej niż 20 razy silniejsze od stali, umożliwią transport nawet 30 pasażerów z prędkością 200 kilometrów na godzinę.

„Ludzkość od dawna lubowała się w wysokich wieżach. My, zamiast budować ją z Ziemi, skontruujemy ją z kosmosu”.

Obayashi, której sławę przyniósł wkład w pracę nad najwyższą japońską budowlą, the Tokyo Sky Tree, nie oszacowała jeszcze kosztów projektu, ani też nie poczyniła kroków do zdobycia źródła finansowania. Jednakże, firma ta może spotkać się z konkurencją, zwłaszcza ze strony badaczy NASA, którzy ponad 10 lat temu opublikowali raport o potencjale węglowych nanorurek w podróżach kosmicznych. NASA była również sponsorem Space Elevator Games, czyli konkursu na najlepsze pomysły wykorzystania tego, rodem z filmów science fiction, projektu.

Źródło: psfk.com
0 0 votes
Article Rating