Amerykańscy naukowcy stworzyli robota meduzy o nazwie „Robojelly”, to nowoczesny podwodny robot, który nie tylko wykazuje cechy idealne do wykorzystania w podwodnych akcjach poszukiwawczych i ratowniczych ale może, przynajmniej teoretycznie, pracować pod wodą bez dodatkowej energii i nigdy mu jej nie zabraknie dzięki nowym rozwiązaniom pozwalającym na napędzanie robota wodorem.

Robot wykonany jest z zestawu inteligentnych materiałów, które mają zdolność do zmiany kształtu lub wielkości wskutek bodźca i nanorurek węglowych. „Robojelly” jest w stanie naśladować naturalne ruchy meduzy i po umieszczeniu go w środowisku wodnym jest zasilany przez chemiczne reakcje zachodzące na jego powierzchni.

Wykorzystane materiały z pamięcią kształtu (SMA) są unikatową klasą stopów metali, które moga zmieniać kształt, przy podgrzaniu powyżej pewnej temperatury. Zmiana kształtu polega na powrocie materiału do kształtu wyjściowego, tego który został „zapamiętany” lub na tzw. efekcie pseudoelastyczności.

„Według naszej wiedzy jest to pierwszy udany eksperyment z zasilaniem podwodnego robota z wykorzystaniem zewnętrznego źródła wodoru jako źródła energii”, powiedział główny autor badania Yonas Tadesse.

Robot jest zasilany przez ciepło reakcji chemicznych produkujących tlen i wodór z wody na powierzchni platynowej. Ciepło wydzielane podczas tej reakcji chemicznej jest przekazywane do sztucznych mięśni robota powodując ich przekształcenie się w różne kształty.

Źródło:Science Daily
0 0 votes
Article Rating