Doniesienia o gigantycznym wzroście promieniowania w wodzie w reaktorze nr 2 były… błędem w obliczeniach – podał operator elektrowni Fukushima I, firma TEPCO. Wcześniej doniesiono, że poziom radioaktywności jest tam 10 milionów razy wyższy niż podczas normalnej pracy reaktora.

Według agencji Jiji, ze względu na wysoki poziom promieniowania w reaktorze nr 2 ewakuowano pracowników. Z kolei rzecznik operatora elektrowni, firmy TEPCO (Tokyo Electric Power Co.), Takashi Kurita powiedział w niedzielę rano, że poziom radioaktywności w wodzie w reaktorze nr 2 jest 10 milionów razy wyższy niż poziom radioaktywności, gdy reaktor pracuje normalnie. Przyczyną wysokiego poziomu napromieniowania wody, która nagromadziła się w urządzeniach elektrowni może być – spekulował wtedy Hidehiko Nishiyama z agencji bezpieczeństwa nuklearnego wyciek z obudowy reaktora.

Te doniesienia o megapromieniowaniu, jak pisze BBC powołując się na TEPCO, wynikały z błędu w obliczeniach. Poziom radioaktywności w powietrzu w reaktorze nr 2 wyniósł w niedzielę rano 1000 milisiwertów na godzinę (co, jak się wydaje było prawidłowym pomiarem) – czyli cztery razy więcej niż limit bezpieczeństwa 250 milisiwertów ustanowiony przez japoński rząd.

 

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1697174,0,1,megapromieniowanie-okazalo-sie-megabledem,wiadomosc.html

0 0 votes
Article Rating