Robotnicy walczący z wyciekiem radioaktywnym w elektrowni Fukushima w Japonii przerwali pracę z powodu promieniowania przekraczającego normalny poziom o 10 mln razy.

Według firmy Tepco, zarządzającej elektrownią w Fukushimie, promieniowanie w wodzie znajdującej się w reaktorze elektrowni miało poziom tysiąca milisiwertów. To oznacza, że było o 10 mln razy wyższe od normalnego promieniowania w wodzie służącej do chłodzenia reaktora. I czterokrotnie wyższy niż wynoszą japońskie normy bezpieczeństwa. 

Zdaniem ekspertów tak wysoki poziom radiacji może niemalna pewno oznaczać, iż rdzenie raktora zostały zniszczone. A to kolejny krok do całkowitego stopienia całego reaktora. Co gorsza, firma Tepco nie poinformowała pracowników w elektrowni o takim wzroście radiacji. Trzech z nich zostało odwiezionych do szpitala wskutek napromieniowania.

To nie wszystkie złe wieści z japońskiej elektrowni atomowej, uszkodzonej przez niedawne trzęsienie ziemi i tsunami. Z badań przeprowadzonych w wodach Oceanu Spokojnego w pobliżu Fukushimy wynika, że poziom radioaktywnego jodu-131 był w tym miejscu o 1250 razy razy większy od normy.

W wodach wykryto też radioaktywny cez-137. O ile zagrożenie jodem szybko zniknie – okres jego połowicznego rozpadu wynosi osiem dni – o tyle cez będzie dłużej stanowił zagrożenie. Okres połowicznego rozpadu tego pierwiastka wynosi 30 lat.

Japończycy w obawie przed skażoną wodą wykupują wody i napoje z supermarketów. W dodatku z powodu awarii elektrowni muszą się borykać z przerwami w dostawach prądu. W wielu domach przez to nie ma ogrzewania.

Rodzina cesarska w ramach solidarności z narodem również nie korzysta z prądu w czasie, kiedy jest on wyłączany dla reszty mieszkańców. – Zakłądam kilka warstw ubrań i dzięki temu nie marznę – powiedział cesarz Akihito.

 

Tymczasem agencja TASS podała, że wstrząs o sile 4,9 w skali Richtera nawiedził w południe czasu lokalnego północny-wschód Japonii. Trzęsienie dotknęło prefektury Miyagi i Iwate, zniszczone przez wstrząs i tsunami 11 marca.

Epicentrum wstrząsu było na głębokości 30 km, pod powierzchnią morza, w pobliżu Iwate. Nie ma ostrzeżeń przed tsunami.

 

0 0 votes
Article Rating