Wyjątkowy niesporczak został odnaleziony na jednym z japońskich parkingów. Reprezentuje on nowy gatunek tych malutkich zwierząt, które mogą przeżyć w niezwykle ekstremalnych warunkach.
Odkrycie prosto z parkingu
Istnieje ponad tysiąc gatunków niesporczaków, a ten nowo odkryty, nazwany Macrobiotus shonaicus, jest 168. gatunkiem odnalezionym w Japonii.
Nowego odkrycia dokonał Kazuharu Arakawa, badacz zajmujący się biologią molekularną niesporczaków na japońskim Uniwersytecie Keio. Macrobiotus shonaicus zauważył w niewielkiej próbce mchu, którą pobrał z parkingu w swoim rodzinnym mieście Tsuruoka u wybrzeża Morza Japońskiego.
– Większość gatunków niesporczaków została odnaleziona w otoczeniu mchów i porostów, stąd każdy fragment mchu wydaje się interesujący dla osób badających te zwierzęta – powiedział Arakawa portalowi livescience.com. Badacz dodał, że dużym zaskoczeniem dla niego było znalezienie nowego „niedźwiedzia wodnego” nieopodal miejsca, w którym mieszka.
Do ustalenia wagi odkrycia przyczynił się polski ekspert od niesporczaków – Łukasz Michalczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomógł on przy badaniach, które pozwoliły ustalić, czy to mikroskopijne zwierzę reprezentuje nowy gatunek.
Bardzo wyjątkowy „niedźwiedź wodny”
Jak przyznał Arakawa, nowy gatunek potrafi rozmnażać się w warunkach laboratoryjnych, co jest niezwykle rzadkie u niesporczaków.
– Jest to idealny model do badania mechanizmów rozrodu płciowego i zachowań niesporczaków – powiedział Arakawa. – Już składamy kolejny raport, w którym opisane zostały ich zachowania godowe – poinformował badacz.
Ponadto niesporczak, który stał się przedmiotem badań, może żywić się glonami. To zaskakujące, ponieważ inne gatunki z rodzaju Macrobiotus są zwierzętami mięsożernymi – jedzą jeszcze mniejsze zwierzęta zwane wrotkami.
Jak podkreślają naukowcy, najciekawsze u nowo odkrytego gatunku są jego jaja. Ich powierzchnia pokryta jest maleńkimi, kielichowatymi wypukłościami, a każda z nich zwieńczona jest pierścieniem z delikatnych nitek przypominających makaron spaghetti.
Informację na temat odkrycia badacze opublikowali w serwisie plos.org.