Japonia tego lata jest nadzwyczaj często nawiedzana przez rekordowe fale upałów i ulewne deszcze powodujące podtopienia i powodzie. Tymczasem nadchodzi następny kataklizm, potężny tajfun.

Pośród gorących wód Oceanu Spokojnego, gdzieś w okolicach Wysp Mariańskich, narodził się kolejny w tym sezonie tajfun.

Formacja burzowa błyskawicznie osiągnęła czwartą, przedostatnią kategorię w skali siły tego typu zjawisk.

Stała prędkość wiatru wynosi 210 km/h, a pojedyncze porywy do 255 km/h. Na razie jednak tajfun imieniem Ma-on nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców regionu.

Zmieni się to na samym początku przyszłego tygodnia, kiedy tajfun dotrze do południowej Japonii.

Prognozy Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) wskazują na to, że formacja będzie miała co najmniej trzecią kategorię w skali siły, a więc Japończycy muszą się liczyć z uderzeniem potężnego żywiołu.

Południowe wyspy Kiusiu i Sikoku będą nawiedzane przez ulewne deszcze mogące doprowadzać do masowych powodzi i obsunięć ziemi.

Fale uderzające w wybrzeża mogą mieć wysokość kilku metrów i również powodować powodzie sztormowe.

Następnie przyjdzie czas na wyspę Honsiu, a więc najgęściej zaludniony region Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ma-on będzie najprawdopodobniej najsilniejszym tajfunem w Japonii od początku tego roku. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ w wielu regionach kraju na skutek częstych ulew ziemia jest przesiąknięta wodą i może nie przyjąć kolejnych jej ilości.

To sprawia, że zagrożenie powodziami i obsunięciami ziemi jest większe niż zazwyczaj podczas przejścia tajfunu.

Tymczasem zupełnie inne problemy mają mieszkańcy wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Tam również sezon cyklonów jest w pełni, ale formacji tych ani nie widać, ani też nie słychać.

Naukowcy przewidywali, że sezon będzie znacznie mniej aktywny od ubiegłorocznego, ale aż takiej ciszy nikt się nie spodziewał. Cyklony są potrzebne, ponieważ m.in. na południu USA, w Meksyku i na Karaibach panuje posucha, która pustoszy pola i podnosi tym samym ceny żywności.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating