Przez setki lat święte źródło Shioisha dostarczało wodę do picia i służyło do nawadniania pól uprawnych w tej miejscowości. Na skutek ogromnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.3 jakie dotknęło prefekturę Kumamoto 16 kwietnia tego roku, źródło, które dawało około pięciu ton krystalicznie czystej wody na minutę, nagle wyschło a jego zniknięcie zaskoczyło mieszkańców.

Źródło Shioisha wyschło po trzęsieniu ziemi

Źródło Shioisha wyschło po trzęsieniu ziemi

„Byłem całkowicie zaskoczony kiedy usłyszałem, że źródło Shoisha wyschło. To wywróciło mój świat do góry nogami' – mowi 95 letni Natsuko Goto, który przyjął schronienie przy szkole podstawowej po trzęsieniu ziemi. „Co się stanie teraz?”

Źródło Shoisha znajduje się na terenie sanktuarium Shiojnija. Według Sahio Hirose 63 letniego reprezentanta parafii, w Minami-Aso istnieje wiele źródeł, dlatego miejscowość została nazwana „miejscem gdzie woda się rodzi”. Jednak Shiosha była miejscem czczonym przez mieszkańców jako święte źródło w którym mieszka „bóg wody”.

Te bogate wody stały się błogosławieństwem dla lokalnych rolników. Każdego roku na początku maja w Minami-Aso rozpoczyna się sadzenie sadzonek ryżu, ale w tej chwili nie ma wody do nawadniania pól ryżowych. Rzuciło to cień na wieś i jej produkcję rolną. „Źródło od wieków tryskało wodą i służyło podtrzymaniu egzystencji ludzi” – powiedział Hirose. „Nie mogę uwierzyć, że to się stało za mojego życia”.

Źródło: Asahi Shimbun, Losyziemi

 

0 0 votes
Article Rating