Japonia od lipca przywróci komercyjne połowy wielorybów. Rząd zapewnia, że będą one organizowane tylko na wodach terytorialnych Japonii i w jej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Japonia wystąpiła z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i w lipcu wznowi komercyjny połów wielorybów – poinformował w środę japoński rząd. Połów ograniczony będzie tylko do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Decyzję potępiają inne kraje

– Od lipca 2019 roku, po upływie w dniu 30 czerwca okresu wypowiedzenia, Japonia będzie przeprowadzać połów wielorybów w celach komercyjnych na swoich wodach terytorialnych i w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej. Nie będzie dokonywać połowu na Oceanie Antarktycznym i na półkuli południowej – poinformował sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga. – Połów będzie dokonywany zgodnie z prawem międzynarodowym i w ramach limitów wyliczonych zgodnie z metodami przyjętymi przez Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa w celu uniknięcia wywoływania negatywnych skutków dla populacji wielorybów – dodał.

Decyzje Japonii potępiły rządy Australii i Nowej Zelandii, a także organizacje ekologiczne.

– Australijski rząd jest głęboko rozczarowany. Australia kategorycznie sprzeciwia się wszystkim formom wielorybnictwa w celach komercyjnych oraz tak zwanych naukowych – oświadczyła minister ochrony środowiska Melissa Price.

– Wielorybnictwo jest przestarzałą i niepotrzebną praktyką. Mamy nadzieję, że Japonia ponownie rozważy swoje stanowisko i zaprzestanie wszelkich połowów, aby chronić ekosystem oceanów – powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters.

Japońska kultura

Międzynarodowa Komisja Wielorybnictwa we wrześniu po raz kolejny odrzuciła wniosek Japonii o zgodę na komercyjny połów wielorybów, co – jak przekonywał Suga – pokazało, iż wypracowanie wspólnego stanowiska między członkami Komisji, którzy popierają połowy, i tymi, którzy są temu przeciwni, jest niemożliwe.Japonia od dawna utrzymuje, że większość gatunków wielorybów nie jest zagrożona, a ich jedzenie jest częścią japońskiej kultury. Większość Japończyków nie je jednak mięsa tych ssaków. Według japońskiego dziennika „Asahi”, wieloryby stanowią zaledwie 0,1 procent całej konsumpcji mięsa w Japonii.

W 1987 r., rok po wejściu w życie międzynarodowego moratorium na komercyjne połowy wielorybów, Japonia – mimo protestów ze strony innych państw – rozpoczęła połowy w celach naukowych. Większość ze złowionych w tym celu wielorybów ostatecznie i tak trafiała na półki sklepowe.

W 2014 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Japonia powinna zaprzestać połowów w celach naukowych na wodach wokół Antarktydy. Po tym wyroku Tokio wstrzymało na rok połowy, ale w sezonie 2015/16 wznowiło je, ograniczając ich skalę do 333 sztuk rocznie.

 

 

 

Źródło: CNN, PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating