W wyniku trzęsienia ziemi w rejonie Katanii, które spowodował wulkan Etna, 28 osób zostało rannych. Do wstrząsu doszło w nocy z wtorku na środę.

Do wstrząsu o magnitudzie 5.1 doszło o godzinie 3.19 (2:19 UTC) nad ranem w środę, 26 grudnia, w pobliżu znajdującej się na północ od Katanii gminy Viagrane – poinformował Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

Według relacji włoskich mediów, mieszkańcy w panice wybiegli na ulice, a wielu z nich później publikowało w mediach społecznościowych zdjęcia uszkodzonych budynków.

W wyniku trzęsienia ziemi rannych zostało 28 osób. Hipocentrum znajdowało się na głębokości zaledwie 1 kilometra. Służby medyczne w Katanii podały, że żadna z nich nie odniosła większych obrażeń w wyniku zawalenia się fragmentów murów i ścian w domach.

Wstrząs, który był jak dotychczas najsilniejszym od momentu przebudzenia się Etny w poniedziałek, był odczuwalny też w 300-tysięcznej Katanii.

Chmury dymu i popiołu

W ciągu pierwszej doby po przebudzeniu się Etny, w jej rejonie zanotowano ponad 130 wstrząsów. Z powodu wzmożonej aktywności wulkanu i wydobywającej się z niego chmury dymu i popiołu, w poniedziałek wieczorem zamknięto lotnisko w Katanii, choć już we wtorek zostało ono ponownie otwarte.

Miejscowe centrum Obrony Cywilnej, koordynujące akcję ratunkową na terenie dotkniętym przez trzęsienie ziemi poinformowało, że szkody odnotowano w sześciu gminach: Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant’Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina. W tej ostatniej miejscowości zniszczonych zostało 15 domów. W Acireale uszkodzeniu uległ kościół. Runęła tam statua świętego Emidiusza, który czczony jest jako ten, który chroni przed trzęsieniem ziemi.

Wznosząca się na wysokość 3326 metrów n.p.m. Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Od chwili przebudzenia się, w ciągu ostatnich dni, odnotowano w jej rejonie kilkaset wstrząsów, większość z nich miała siłę mniejszą niż 4 w skali Richtera.

Poprzednio chmura dymu i popiołu wydobywała się z niej wiosną 2017 r., zaś ostatnie duże erupcje miały miejsce na przełomie 2007 i 2008 r.

Lawa spływająca po zboczach wulkanu Etna (PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO)

Wystąpiła duża erupcja największego wulkanu w Europie, kłęby dymu nad Etną

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo, https://www.tvm.com.mt/en/news/see-the-devastation-left-behind-by-earthquake-in-catania/
0 0 votes
Article Rating