Liczba mieszkańców Japonii w wieku 90 lat i starszych po raz pierwszy sięgnęła 2 mln – podała agencja Kyodo. Rekord dotyczy także liczby osób starszych – po 65. roku życia – które nadal pracują. Jest ich 7,7 mln.

96-letni mężczyzna w zachodniej Japonii został uznany za najstarszego na świecie absolwenta uniwersytetu

Takie statystyki przedstawił w niedzielę japoński rząd z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Szacunku dla Osób Starszych.

Według agencji Kyodo to najlepszy dowód na to, że społeczeństwo japońskie w szybkim tempie starzeje się, a osoby w wieku emerytalnym nie rezygnują z pracy zarobkowej w sytuacji, gdy liczba ludności kraju maleje.

W 1980 roku liczba Japończyków, którzy ukończyli 90 lat wynosiła 120 tys. i w miarę upływu lat wciąż rośnie. Na przykład w 2004 roku – przekroczyła 1 mln, zaś według najnowszych danych (stan na 15 września 2017 r.) podwoiła się do 2,06 mln. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost o 140 tys.

 

Więcej „ludzi starszych”

Jednocześnie do rekordowego poziomu 7,7 mln osób zwiększyła się w 2016 roku liczba „ludzi starszych”, czyli w wieku „co najmniej 65 lat”, którzy nadal pracują; jest ich o 380 tys. więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji. Stanowią oni obecnie 11,9 proc. łącznej liczby zatrudnionych w Japonii.

W grupie „starszych pracowników” 3,01 mln osób (39 proc.) to zatrudnieni na pół etatu lub w innym niepełnym wymiarze godzin. Oznacza to dwuipółkrotny wzrost w porównaniu z 2006 rokiem.

„Osoby starsze są chętne do pracy i coraz więcej firm je przyjmuje” – ocenił, cytowany przez Kyodo, przedstawiciel ministerstwa odpowiedzialny za kwestie statystyczne.

Jak wynika z przedstawionych danych, łączna liczba osób starszych wzrosła w Japonii do rekordowego poziomu 35,14 mln, czyli o 570 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem. Stanowią oni 27,7 proc. łącznej populacji kraju. Wskaźnik ten jest, według Kyodo, najwyższy w grupie siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów. Na drugim miejscu uplasowały się Włochy (23 proc.), a na trzecim – Niemcy (21,5 proc.).

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating