Zmierzająca znad Atlantyku w kierunku Karaibów Maria była burzą tropikalną, ale już przekształciła się w huragan pierwszej, najniższej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Obecnie oko huraganu znajduje się 225 km na północny wschód od Barbadosu.

Maria w poniedziałek wieczorem albo we wtorek ma uderzyć w należące do Francji wyspy Gwadelupa i Martynika na karaibskich Małych Antylach, które wcześniej zdewastował już huragan Irma.

Meteorolodzy nie wykluczają, że w okolicach Gwadelupy Maria będzie już huraganem trzeciej kategorii.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów w Miami na Florydzie ogłosiło też stan pogotowia dla wysp Antigua, Barbuda, St. Kitts i Nevis, Montserrat a także St. Lucia, Barbados oraz St. Vincent i Grenadyny. Większość tych wysp wcześniej zdemolowała już Irma.

Siła Marii budowała się w miarę zbliżania się do Małych Antyli, powiedział amerykański ośrodek huraganu, szacując jego wiatr na blisko 140 kilometrów na godzinę.

Potencjalna trasa Marii (NHC)

 

Karaiby na drodze żywiołu

Dwa tygodnie wcześniej przez Karaiby przeszła Irma, która zdewastowała wyspy. Nowym zagrożeniem jest burza tropikalna Maria, która coraz szybciej zbliża się do wschodnich Karaibów.
Irma była najpotężniejszą burzą w historii, która uformowała się na Atlantyku. Wiatr dochodził do 298 km/h. Oprócz zniszczeń materialnych Irma przyczyniła się do śmierci co najmniej 84 osób. Ponad  połowa ofiar zginęła na Karaibach.

Przewidywana prędkość wiatru, od niedzieli do piątku (NOAA)

Prawdopodobna trasa Marii (NOAA)

Puerto Rico już się przygotowuje

Mieszkańcy Portoryko zaczęli się już przygotowywać na uderzenie Marii, która we wtorek ma dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Regiony te zostały już wcześniej dotknięte przez huragan, ich gospodarka jest osłabiona a sieć energetyczna uszkodzona.

Jeśli w Portoryko doszłoby do dużych zniszczeń to mogłoby gwałtownie wpłynąć na dostawy pomocy humanitarnej, która kierowana jest na na inne wyspy zniszczone przez huragan Irma. Właśnie tu znajduje się jedno z centrów dowodzenia, z którego wysyłane są dostawy sklejki, elektronarzędzi i wkrętów do zamykania okien i drzwi. Po wcześniejszym żywiole ponad 90 procent konstrukcji ochronnych zostało uszkodzone.

– Portoryko jest naszym życiem. Z powodu zbliżającego się żywiołu wysłaliśmy dwa samoloty z ochotnikami – powiedział Judson Burdon, mieszkaniec Anguilli, który pomógł koordynować dostawy na wyspę.

Maria nie jest jedynym zagrożeniem

Drugi huragan, Jose, który powstał na Oceanie Atlantyckim przemieszcza się z prędkością 150 km/h w kierunku północnym. Obecnie znajduje się około 510 km na południowy wschód od Cape Hatteras w Północnej Karolinie. Jak poinformowali synoptycy – oko huraganu Jose nie powinno dotrzeć do lądu. Prawdopodobnie pozostanie w okolicy wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych – powiedział NHS.

Mimo to, we wtorek burza tropikalna może utworzyć się w okolicach Fenwick, Delaware, Sandy Hook, New Jersey, na wyspie Long Island w Nowym Jorku, na wyspie Nantucket w stanie Massachusetts.

Synoptycy prognozują, że po intensywnych opadach deszczu poziom wody wzrośnie o 13 centymetrów. Silny wiatr może spowodować wysokie fale na wybrzeżu.

Położenie, tory ruchu i prognozowana siła cyklonów na Atlantyku i Pacyfiku

Po Marii Lee i Norma

Na Atlantyku, w dużej odległości od lądu, uformowała się kolejna burza tropikalna – Lee.
 Może dotrzeć do południowo-wschodnich stanów USA, a także do Bermudów i Bahamów. Jeszcze jedna burza tropikalna, Norma, przemieszcza się w kierunku półwyspu Baja California. Znajduje się tam wiele kurortów turystycznych. Ma tam dotrzeć w niedzielę. Prędkość wiatru towarzysząca Normie wynosi około 100 km/h.

Jose, Maria i Lee nad Oceanem Atlantyckim

 

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating