Japoński satelita uchwycił zdjęcie pokazujące dwie ogromne dziury w słonecznej atmosferze zwanej koroną. Znane jako „dziury koronalne” przerwy w polu magnetycznym gwiazdy umożliwiają uchodzenie cząsteczek gazu w przestrzeń kosmiczną gdzie mogą stac się „wiatrem słonecznym”.

 

Wiatr słoneczny uchodzi strumieniami z okolic tych dziur magnetycznych i po czasie dociera do Ziemi ze średnią prędkością 400 km/s. To właśnie wiatr słoneczny powoduje takie zjawiska jak zorze polarne.

 

Z tego co mówią eksperci te dziury magnetyczne na Słońcu nie stanowią zagrożenia dla Ziemi. Doktor Mike Wheatland z Uniwersytetu w Sydney powiedział, że na Ziemi bardziej zauważalne są inne rodzaje aktywności słonecznej.

Mimo, że są to bardzo piękne zdjęcia jest mało prawdopodobne aby zobaczyć jakieś ich efekty tutaj na Ziemi. Wpływ na nas mają głównie rozbłyski słoneczne

Burza słoneczna z 1859 roku wyzwolona przez duży rozbłysk stworzyła zorze polarne widoczne na całym globie. Dodatkowo tak duża ilość naładowanych cząstek powoduje indukcję więc raportowano wtedy porażenia operatorów telegrafów. Podobno niektóre z telegrafów wysyłały i odbierały wiadomości mimo odłączenia od źródła pradu.
Dr Wheatland powiedział, że dziury magnetyczne są związane z innym spokojnym rodzajem wiatru słonecznego, który zawsze wypływa ze Słońca i nie jest niczym niezwykłym. Zdjęcia roentgenowskie, zrobione na początku lutego przez japońskiego satelitę , dokładnie ukazuja dwie duże ciemne dziury na biegunach Słońca.

 

Dziury są relatywnie zimniejsze w porównaniu do aktywnych regionów w pobliżu twierdzi  NASA

Zimniejsza temperatura jest jednym z powodów ich ciemniejszego wyglądu
Odkrycie tych dziur może pomóc naukowcom odpowiedzieć na pytanie dlaczego korona słoneczna jest miliony stopni cieplejsza niż jego powierzchnia. Zwykle niewidoczna korona może byc obserwowana z Ziemi podczas zaćmienia.

Japoński satelita Hindoe jest obserwatorium solarnym wyniesionym na orbitę w 2006 roku. Od tego czasu dostarczył wielu użytecznych informacji takich jak na przykład identyfikacja źródła emisji białego światła podczas rozbłysku. Został stworzony w celu poprawy zrozumienia mechanizmów napędzających atmosferę solarną i uruchamiających rozbłyski.

W misji bierze udział NASA oraz agencje z Japonii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Francji.

 

0 0 votes
Article Rating