Firma Blue Origin przeszła właśnie do historii lotów kosmicznych, przeprowadzając pierwszy załogowy, komercyjny lot w kosmos przy użyciu autonomicznego statku New Shepard, na którym znajdowali się wyłącznie cywile. Wśród nich był sam Jeff Bezos, szef Blue Origin i założyciel Amazona.

Po kilkunastu próbnych lotach firma Blue Origin przeprowadziła w końcu załogowy lot w kosmos z wykorzystaniem swojej rakiety ponownego użytku New Shepard, na której szczycie zamontowano kapsułę z czwórką osób na pokładzie. Wśród nich znalazł się sam Jeff Bezos, najbogatszy człowiek świata, założyciel Blue Origin i firmy Amazon.

Misja rozpoczęła się po godzinie 15.00 i po locie na wysokość 107 km kapsuła wróciła bezpiecznie na Ziemię. Całą relację z tego historycznego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej:

Oprócz Bezosa na pokładzie kapsuły znalazł się także jego brat, Mark Bezos oraz 82-letnia Mary Wallace „Wally” Funk – jedna z uczestniczek programu Mercury 13 z przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz Oliver Daemen – holenderski nastolatek i pierwszy płacący klient firmy Blue Origin, któremu bilet opłacił tata.

Dlaczego jest to tak historyczna misja? Otóż jest to pierwszy załogowy, komercyjny lot w kosmos z wykorzystaniem autonomicznego statku, którym w stu procentach zarządzał komputer pokładowy, bez udziału człowieka. Na pokładzie znajdowali się także tylko i wyłącznie cywile. Udany, załogowy lot New Sheparda pokazuje zatem, iż Blue Origin ma w pełni działającą platformę do kosmicznej turystyki i firma może już planować kolejny taki lot, który ma odbyć się jesienią tego roku.

Mówiąc krótko, możemy oficjalnie napisać, iż otwiera się właśnie nowa era lotów kosmicznych oraz komercjalizacji kosmosu.

Źródło: Reuters
5 1 vote
Article Rating