Przez prowincję Liaoning w północno-wschodnich Chinach przeszła w środę, 3 lipca  silna trąba powietrzna. Zginęło sześć osób, a blisko 200 zostało rannych. 800 pracowników służb publicznych usuwa skutki żywiołu. 1600 osób ewakuowano.

W środę wieczorem przez północno-wschodnią prowincję Liaoning w Chinach przetoczyła się silna trąba powietrzna. Jak podały lokalne media, żywioł spowodował śmierć sześciu osób, rannych zostało 190. Są duże straty materialne. Ewakuowano blisko 1,6 tysiąca osób.

Zniszczone domy, brak prądu

Żywioł przyniósł ze sobą intensywne opady deszczu i gradu, które zniszczyły mieszkania i budynki, a także zerwały linie energetyczne. Szacuje się, że dotkniętych skutkami trąby powietrznej zostało niemal 10 tysięcy mieszkańców miasta Kaiyuan. Przeszła także przez miasteczko Jingouzi, gdzie przez 15 minut siało spustoszenie w jego przemysłowej części.

– Okna naszego domu zostały całkowicie zniszczone, ale poza tym nie został mocno zniszczony. Rodzina, która najbardziej ucierpiała, straciła nawet lodówkę, a ich dom nie ma okien. Wiatr zerwał im też drzwi od sypialni – mówił jeden z poszkodowanych.

Wciąż szukają

Oprócz obszarów mieszkalnych wiele fabryk i parków przemysłowych obróciło się w gruz.

– Naszym pierwszym zadaniem było znalezienie uwięzionych ludzi i pomoc im. W czwartek także będziemy prowadzić poszukiwania – powiedział Wang Shuren, szef lokalnej straży pożarnej.

Jak zapowiedział, skupią się także na usuwaniu i naprawie uszkodzonych urządzeń i linii energetycznych, aby jak najszybciej przywrócić dostawy prądu w regionie.

Skutki zmian klimatu

Specjaliści do spraw klimatu twierdzą, że nasilające się katastrofy żywiołowe, do jakich dochodzi we wschodniej Azji, to skutki globalnego ocieplenia. W oświadczeniu wydanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych 29 czerwca na szczycie G-20 w Osace Chiny zdeklarowały wykazać się „najwyższą możliwą ambicją” w kwestii walki z globalnym ociepleniem. Cele, jakie ten kraj ma zamiar podjąć, skupią się przede wszystkim na obniżeniu emisji dwutlenku węgla w przyszłym roku.

W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią między 30 czerwca, a 5 lipca

 

AutoTag: 2019.07.03, 6:00 UTC
Źródło: Reuters, ATPN, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating