W czwartek, 4 lipca o 17:34 UTC wystąpiło silne trzęsienie ziemi w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.

Magnituda wstrząsów wyniosła 6.4 w skali Richtera, co oznacza moc 251 TJ, czyli 70 GWh.
USGS podało, że wystąpiły dwa trzęsienia ziemi w odstępie minuty na głębokościach 10.7 i 4.8 km, w odległości 8600 metrów od siebie, ale wycofali się.
Prawdopodobnie w drugim przypadku zmierzyli falę odbitą. EMSC również wycofało się z tego, w ich bazie widniały jeszcze przed chwilą dwa silne trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.5 i 6.5.

Trzęsienie ziemi wystąpiło na głębokości około 11 km, około 200 km od uskoku San Andreas, pierwsze zaledwie 16 km od miasta Ridgecrest, które zamieszkuje około 30 tysięcy osób.
Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu Searles Valley na pustyni Mojave, która znajduje się na północny wschód od hrabstwa Los Angeles. Wstrząsy trwały 30 sekund.

Trzęsienie ziemi mocno odczuwalne było w Los Angeles, które oddalone jest od epicentrum o 180 km.

 

Straż Pożarna hrabstwa Kern poinformowała na Twitterze, że odnotowano około 20 incydentów związanych z pomocą medyczną oraz gaszeniem pożarów w mieście Ridgecrest i w jego okolicach.

– Jesteśmy przyzwyczajeni do trzęsień ziemi, ale nie tak znaczących – powiedziała Peggy Breedon, burmistrz miasta Ridgecrest. Dodała, że ​odnotowano pożary, uszkodzone zostały też przewody gazowe. Powiedziała w rozmowie z CNN, że jechała samochodem, kiedy zatrzęsła się ziemia. Natychmiast włączyła hamulec awaryjny.

 

Odczuwalne wstrząsy wtórne

Nie ma informacji o rannych, ale wstrząsy odczuwalne były w Los Angeles, a nawet w Las Vegas w stanie Nevada.

Odnotowano również wstrząsy wtórne. Według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologiczne mogły być odczuwalne na obszarze zamieszkałym przez 20 milionów ludzi.

Miasto Ridgecres, w którym mieszka 27600 osób, znajduje się na terenie aktywnym sejsmicznie. W przeszłości przeżyło „roje” trzęsień ziemi, w tym serię około 2500 wstrząsów w ciągu pięciu tygodni latem 1995 roku.

Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest szczególnie narażone na trzęsienia. Powodem jest bliskość uskoku San Andreas.

W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią między 30 czerwca, a 5 lipca

 

 

AutoTag: 2019.07.04, 17:34 UTC
Źródło: USGS, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating