Od soboty do niedzieli (5-6 czerwca) w południowej części Kalifornii w Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 600 wstrząsów sejsmicznych. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 5,3.

Tylko w ten weekend w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia wystąpiły 603 trzęsienia ziemi o sile co najmniej 1 stopnia w skali Richtera. Grzechotka wstrząsów rozpoczęła się w czasie gdy do pozycji na wprost Ziemi zbliżała się średnio aktywna plama słoneczna, która 6 czerwca po 15-tej UTC znajdowała się na wprost Ziemi.

Magnitudę najsilniejszego z nich oceniono na 5,3 – przekazał w rozmowie z CNN geofizyk Randy Baldwin z amerykańskiej agencji United States Geological Survey (USGS).

Najwięcej wstrząsów miało miejsce w pobliżu miasta Calipatria, położonego obok jeziora Salton Sea. Ziemia zatrzęsła się też wzdłuż uskoku San Andreas oraz w odległości około 80 kilometrów na północ od granicy z Meksykiem.

Kalifornia, USA – Grzechotka wstrząsów przy słonym jeziorze Salton Sea w symulacji z MIDI

Obszar ten nie jest gęsto zaludniony. Nie ma informacji na temat szkód bądź poszkodowanych. Sejsmolog Paul Caruso z USGS wyjaśnił, że w przeszłości dochodziło tam już do podobnych sytuacji.

0 0 votes
Article Rating