Mieszkańcy Mongolii zobaczyli w niedzielę 6 czerwca padający śnieg. Nawet w tej części świata opady tego typu w czerwcu należą do rzadkości. Prognozy na najbliższe dni także nie napawają optymizmem.

Stolica Mongolii – Ułan Bator – oraz inne obszary kraju doświadczyły w niedzielę obfitych opadów śniegu. Po nich doszło do załamania pogody i wyładowań, którym towarzyszył grad i tumany kurzu.

Czerwcowy śnieg to rzadkość

Mieszkańcy regionu musieli znów wyciągnąć z szaf grubsze, zimowe ubrania. Ponieważ nie byli przygotowani na czerwcowy powrót zimowej pogody, byli zmuszeni rozpalić w piecach, aby chociaż trochę ogrzać swoje domy.

Dachy i auta pokryły się białą warstwą. Na drogach zrobiło się niebezpiecznie ślisko.

Dynamiczna, zimowa pogoda jest uważana za rzadkość o tej porze roku. Szczególnie nieprzyjemne konsekwencje spotkały mieszkańców wsi, zajmujących się uprawą roli. Opady spowolniły sezon zbiorów i spowodowały braki w uprawie pszenicy.

– To lato jest zimniejsze niż ostatnio. Jest czerwiec, a dzień przypomina chłodną jesień. Opady deszczu są niewielkie, a susza trwa cały czas. Chłodna pogoda prawdopodobnie będzie problemem dla rolników. Gospodarstwa hodowlane również napotkają trudności w czasie nadchodzącej zimy z powodu braku żywności i paszy – opowiadał Lhaama, jeden z mieszkańców Ułan Bator.

– W tym roku jest bardzo zimno. Myślę, że wcześnie przyjdzie jesień. Ponieważ mieszkam w mieszkaniu, nie jest tak źle, jak w przypadku ludzi mieszkających w dzielnicach z jurtami, ale wciąż nie jest ciepło – dodał inny mieszkaniec o imieniu Dulguun.

Prognozy na najbliższe dni

Istotnie, wiosna okazała się dość chłodna i burzowa. Mongolscy meteorolodzy są zdania, że tegoroczne lato także może nieco odbiegać od normy pod względem aury.

– Od soboty w niektórych regionach centrum i wschodu będzie bardzo zimno i deszczowo. Mróz będzie łagodniejszy niż ostatnio, ale warunki w górach będą trudne. Pojawią się też silne porywy wiatru – opowiadała Oyunjargal Lamjav, szefowa działu prognoz z Agencji Badań Meteorologicznych i Środowiskowych.

0 0 votes
Article Rating