Pożary pustoszą kanadyjską Kolumbię Brytyjską. Z terenu całej prowincji ewakuowano już około 37 tysięcy mieszkańców, tylko w miejscowości Williams Lake swoje domy musiało opuścić 11 tysięcy osób.

 

Mieszkańcy, którzy opuścili swoje domy, kierowani są do położonego nieco dalej na południe miasta Kamloops.

Jak poinformowały lokalne władze, w niedzielę były aktywne 162 ogniska pożarów. Piętnaście źródeł ognia było zlokalizowanych nieopodal zamieszkałych terenów i stwarzało realne zagrożenie dla mieszkańców.

Od kilku tygodni w rejonie, gdzie wybuchły pożary, panuje wysoka temperatura. Z niewielkimi odchyleniami. W samym Williams Lake temperatura w sobotę wynosiła 27 stopni Celsjusza, nie padał też deszcz. W niedzielę termometry pokazały już dużo niższe wartości, bo doszły do 16 stopni.

Strażacy walczą z ogniem

Z żywiołem walczy około 3 tysięcy strażaków. Natomiast wsparcia udzielają strażacy z innych prowincji Kanady. Wysoka temperatura oraz silny ogień nie ułatwiają strażakom akcji gaśniczej.

 

Ogień trawi również Europejskie kraje

Trudna sytuacja panuje również w włoskiej Genui oraz Chorwacji. Wysoka temperatura, susze i silny wiatr utrudniają akcję strażakom. Na terenie Włoch od wielu dni występują pożary.

W niedzielę chorwaccy i czarnogórscy strażacy walczyli z kilkoma pożarami wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego. Lokalne media podają, że wiele osób zostało ewakuowanych.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating