Silne trzęsienie ziemi – o sile aż 7,7 st. w skali Richtera – wystąpiło w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego u zachodnich wybrzeży Kanady, jak poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne. Wstrząsy sprawiły, że w Hawaje uderzyło tsunami.

Centrum wstrząsów, do których doszło w sobotni wieczór czasu lokalnego, znajdowało się w prowincji Kolumbia Brytyjska, w odległości 198 kilometrów na południowy zachód od miasta Prince Rupert i na głębokości 17 km – podało United States Geological Survey.

Służby kanadyjskie uznały jednak wstrząsy za nieco słabsze i określiły ich siłę na 7,1 st. w skali Richtera. Poinadto poinformowano, że na Wyspach Królowej Charlotty wystąpiły wstrząsy wtórne o magnitudzie 4,6.

Na razie nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach.

Odczuwalne m.in. w Prince Rupert

– Wstrząsy odczuwano w dużej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym na Wyspach Królowej Charlotty, w Prince Rupert, Quesnel i Houston. Jak na razie nie było doniesień o szkodach – podała agencja Earthquakes Canada. Według świadków, trzęsienia nie odczuwano w Victorii i Vancouver, największych ośrodkach miejskich regionu.

Możliwe małe tsunami

Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku podało, iż nie spodziewa się zagrożenia. Lokalne służby kryzysowe nie wykluczały jednak niewielkiego tsunami i wydały ostrzeżenie dla położonych u wybrzeży regionów Alaski i Kolumbii Brytyjskiej. Ostrzeżenie nad ranem naszego czasu zostało wycofane.

Tsunami na Hawajach

Na Hawajach ogłoszono, że niewykluczone, iż po godz. 22.00 czasu lokalnego do tego amerykańskiego stanu dotrze fala. Tak też się stało. Pierwsze fale nawiedzające Hilo – miasto położone na wschodnim wybrzeżu największej wyspy Hawajów Hawai’i – miały około 76 cm wysokości. Jak zapowiadają jednak miejscowi eksperci, w ciągu następnych 6-7 godzin mogą pojawić się fale sięgające nawet 180 cm.

Źródło: PAP, bbc.co.uk, Reuters, tm