Spotkanie z najpotężniejszym od ponad 100 lat huraganem może czekać mieszkańców północnego wschodu USA. Stanie się tak, jeśli Sandy połączy swoje siły z burzą nadciągająca ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Na nadejście żywiołu, który na Karaibach zabił już 41 osób, szykuje się 60 mln Amerykanów.

Niewykluczone, że Amerykanie z północnego wschodu doświadczą nadejścia najpotężniejszego huraganu od ponad 100 lat. Prognozy wskazują, że huragan Sandy – ten status żywioł na powrót zyskał w sobotę – niebawem połączy swoje siły z burzą, jaka zmierza w jego kierunku ze środkowego zachodu. Dlatego już teraz huragan ochrzczono mianem Frankenstormu.

 

– To, co pokazują nasze modele synoptyczne, to huragan tak silny, jakiego nie zaobserwowano na północnym wschodzie ani w XX, ani w XXI wieku – powiedział serwisowi Bloomberg News Paul Kocin z National Weather Service.

Straszliwy żywiołTa burzowa hybryda, jak podkreślają meteorolodzy accuweather.com, od stołecznego Waszyngtonu, przez Norfolk w stanie Virginia po Boston w stanie Massachusetts może przynieść katastrofalne w skutkach załamanie pogody.

Najtrudniej ma być w poniedziałek i we wtorek, jednak obecność Sandy nad wschodnim wybrzeżem USA będzie odczuwalna dużo dłużej. Dlatego też 60 mln mieszkańców terenów położonych na ścieżce straszliwego żywiołu zostało postawionych w stan gotowości. Nie tylko oni muszą być jednak przygotowani na najgorsze – skutki Sandy odczują także mieszkańcy terenów położonych nawet setki kilometrów w głąb lądu.

Rekordowe powodzie, wiatr

Huragan jest w stanie przynieść ze sobą powodzie tak wielkie, jakich nigdy nie odnotowano m.in. od miasta Nowy Jork przez Long Island aż po Filadelfię. Okolice te mogą zalewać nawet kilkumetrowe fale. Do tego dojdzie jeszcze najwyższy poziom pływu w tym miesiącu.

Niszczycielskiego wiatru powinni się spodziewać za to mieszkańcy obszarów położonych nie tylko od miasta Waszyngton po Boston, lecz także mieszkańcy podnóży Appalachów.

Straty na miliardy dolarów

Ponieważ Sandy ma osiągnąć kategorię huraganu 1. lub 2. kategorii, należy się spodziewać setek drzew powyrywanych z korzeniami, milionów domów pozbawionych prądu nawet na tydzień, a także latającego wszędzie gruzu. Eksperci Kinetic Analysis Corp oceniają, że straty spowodowane przez huragan mogą równać się nawet 5 miliardom dolarów.

Źródło: Bloomberg News, Accuweather, tm