W niedzielę 7 czerwca pogoda jest groźna. Przez wieś Kaniów w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Według informacji straży pożarnej, uszkodzonych zostało ponad 20 budynków.

W Polsce pogoda jest niebezpieczna. Na frontach występują burze, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Poniżej nagranie ze wsi Kaniów koło Czechowic-Dziedzic. Widać na nim moment, kiedy trąba powietrzna niszczy dachy budynków.

– Nagle zaczęło szumieć. Myśleliśmy, że jedzie pociąg. Zobaczyliśmy, że unoszą się śmieci. Uciekliśmy do domu. Pozrywało dachy z domów. Pozrywało dachówki – relacjonowała w rozmowie, autorka nagrania.

– Ludzie tam są bezpieczni, my tam byliśmy, zanosiliśmy to, co mieliśmy, żeby pomóc. Poprzykrywaliśmy dachy, te dziury. Straż zrzuca resztki dachów, próbują to zabezpieczyć, bo pogoda jest różna. Próbują coś zrobić, żeby nie było większych zniszczeń – dodała autorka nagrania.

Zniszczone budynki

Jak poinformował dyżurny Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, wszystkie zgłoszenia dotyczą wsi Kaniów. Pierwszy sygnał o przejściu trąby powietrznej strażacy otrzymali o godzinie 14.18.

Uszkodzone zostały 22 budynki, w tym dwa gospodarcze. W większości przypadków doszło do uszkodzenia połaci dachowej, w kilku przypadkach są pozrywane dachy. Zostały naruszone ściany, konstrukcje budynków. Na miejscu działania prowadzi kilkadziesiąt zastępów – poinformowała Patrycja Pokrzywa, oficer prasowa straży w Bielsku-Białej.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Starcie mas dwóch powietrza

W Tarnowie temperatura wzrosła do 30 stopni Celsjusza, na Śląsku do 26 stopni. Napływa gorące, zwrotnikowe powietrze. Na zachodzie kraju jest powietrze polarne. Starcie tych dwóch mas powietrza sprawiło, że utworzyły się fronty burzowe. W tej chwili występują najsilniejsze prądy wstępujące. Oznacza to, że najsilniej unosi się ciepłe powietrze. Lokalnie mogą tworzyć się cumulonimbusy – przekazała synoptyk.

Według synoptyk zjawisko zaobserwowane we wsi Kaniów to trąba powietrzna. W skali Fujity prawdopodobnie F0 lub F1. Wiatr wieje w niej z prędkością powyżej 100 kilometrów na godzinę. Taka trąba trwa kilka, kilkanaście minut i zostawia wąski pas zniszczeń. Niewykluczone, że do godziny 17 lokalnie pojawią się kolejne.


Kolejne w miarę silne szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią 5, 7, 8 i 9 czerwca

 

Źródło: tvnmeteo.pl

 

0 0 votes
Article Rating