Ponad 4000 osób zginęło, a liczba ofiar cały czas wzrasta. Trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera w sobotę nawiedziło okolice stolicy Nepalu, Katmandu i było odczuwalne także w sąsiednich państwach – Indiach i Pakistanie. Zawalił się XIX-wieczny budynek, w którym przebywało około 50 osób. Na Mont Evereście zeszła lawina, raniąc 30 osób.

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 7

Trzęsienie ziemi w centralnej części Nepalu miało miejsce około godziny 11:56 czasu lokalnego. Sejsmolodzy z USGS jego siłę określają na 7,9 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na głębokości około 11 km.

Pół godziny później doszło do kolejnego trzęsienia – tym razem o sile 6,6 stopni.

Najsilniejsze wstrząsy odnotowano około 80 kilometrów na wschód od miasta Pokhara w centralnej części Nepalu.

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 11

Coraz więcej ofiar

Nieoficjalnie mówi się o wielu ofiarach śmiertelnych, bilans cały czas rośnie. Z najnowszych informacji od Nepalskiej policji wynika że na skutek trzęsienia ziemi zginęło przynajmniej 449 osób.

Wcześniej nepalskie radio publiczne podało, że zginęły dwie osoby. Jedna z nich to dziecko, na które zawalił się posąg w jednym z parków Katmandu. Druga to 15-dziewcznynka, która zginęła w Indiach w miejscowości przygranicznej.

W stolicy Nepalu, Kathamandu runął XIX wieczny budynek. Lokalne media podają, że co najmniej 50 osób jest uwięzionych bod jego gruzami. Ratownicy niosą pomoc i wydostają ludzi spod gruzu.

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 14

Minister komunikacji Nepalu Minendra Rijal poinformował, że w miejscach najbardziej dotkniętych przez kataklizm trwa akcja ratunkowa. Dziesiątki rannych osób zostało przewiezionych do głównego szpitala miejskiego.

 

Lawina na dachu świata

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi – Mont Everestu – zeszła lawina śnieżna, raniąc co najmniej 30 osób, które przebywały w okolicy.

Zdaniem przedstawiciela nepalskiego związku himalaistów lawina zeszła w okolicy obozu, z którego wyrusza w dalszą drogę na szczyt większość ekspedycji. Jednak sam obóz nie został dotknięty przez żywioł.

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 15

Odczuwalne nawet w Indiach

Świadkowie informują, że wstrząsy odczuwalne były nawet w New Delhi oraz innych północnych miastach Indii, które znajdują się ponad 320 kilometrów od epicentrum wstrząsu. W indyjskich miastach siłę trzęsienia ocenia się na około 5 stopni w skali Richtera.

W związku z zagrożeniem kolejnymi wstrząsami wtórnymi publiczne radio Nepalu apeluje do mieszkańców, aby pozostali na obszarach otwartych i zachowali spokój.

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 17

Ostatnie takie w 1934 roku

Do najtragiczniejszego trzęsienia ziemi w historii Nepalu doszło w 1934, kiedy odnotowano wstrząsy o sile 8 w skali Richtera. Zniszczeniu uległo wtedy wiele miast w tym Katmandu i Patan. W Kotlina Katmandu jest obszarem gęsto zaludnionym i żyje w niej około 2,5 mln ludzi.

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 12

Do najtragiczniejszego trzęsienia ziemi w historii Nepalu doszło w 1934, kiedy odnotowano wstrząsy o sile 8 w skali Richtera. Zniszczeniu uległo wtedy wiele miast w tym Katmandu i Patan. W Kotlina Katmandu jest obszarem gęsto zaludnionym i żyje w niej około 2,5 mln ludzi.

Nepal - Trzęsienie ziemi

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 1 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 11 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 10 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 9 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 8 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 6 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 5 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 4 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 3 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 2

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 16 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 18

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 19 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 20 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 21

 

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 22 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 23 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 24 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 25 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 26 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 27 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 28 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 29 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 30 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 31

 

Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 32 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 33 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 34 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 35 Katmandu, Nepal - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.9 w skali Richtera 36

Warto przeczytać – 23.04.2015 22:30: Bardzo wysoki jest poziom lawy w wulkanie Kilauea na Hawajach, w wielu wulkanach wystąpiła erupcja, mogą wystąpić silne trzęsienia ziemi

 

Źródło: rmf24, tvnmeteo, abcnews.go.com
Nepal, Katmandu, trzęsienie ziemi, silne, Kathmandu, earthquake, strong.
0 0 vote
Article Rating