W wyniku potężnego trzęsienia ziemi w Nepalu zginęło w sobotę bardzo wiele osób. Zniszczeniu uległy jedne z najbardziej znanych zabytków Kotliny Katmandu. Runęła 60-metrowa wieża Dharahara, będąca jednym z symboli miasta.

Nepal - Wieża Dharahara

W wyniku trzęsienia ziemi w stolicy Nepalu, Katmandu oraz okolicach zawaliło się wiele budynków, wśród nich wiekowe zabytki.

W gruzy zamieniła się m.in. wieża Dharahara, będąca jednym z symboli Katmandu. 60-metrowa budowla powstała w 1832 r. Już raz uległa zniszczeniu – w czasie trzęsienia ziemi w 1934 r.

Zniszczeniu uległy zabytki w Patan, gdzie znajdują się liczne świątynie przyciągające licznych turystów i pielgrzymów.

W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Najsilniejsze trzęsienie od 81 lat

Według najnowszych doniesień policji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu wzrosła do ponad 1400. Kilkanaście osób zginęło w wywołanej trzęsieniem ziemi lawinie pod Mount Everestem. Ofiary śmiertelne są też w regionach sąsiadujących z Nepalem.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju – podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Nastąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

0 0 vote
Article Rating