Trzęsienie ziemi, które zniszczyło Nepal i pozbawiło życia tysiące ludzi, spowodowało, że Katmandu przesunęło się kilka metrów na południe. Wysokość Mount Everestu pozostała taka sama.

Katmandu, Nepal 2

Katmandu, Nepal

Geolog z Uniwersytetu Cambridge, James Jackson, po analizie wstępnych danych sejsmologicznych, uzyskanych z fal dźwiękowych przemieszczających się pod powierzchnią, ustalił, że stolica Nepalu przesunęła się o około 3 m na południe.

Uskok himalajski

Subdukcja płyt

Analiza Jacksona nie różni się od badań Sandy Steacy, kierowniczki Wydziału Nauk Fizycznych na Uniwersytecie Adelaide.

– Prawdopodobnie za trzęsienie ziemi odpowiada uskok himalajski, granica płyt euroazjatyckiej i indyjskiej – powiedziała Steacy.

Płyta indyjska sunie na północ około 2 centymetrów na rok i zderza się z z euroazjatycką (proces ten w przeszłości uformował Himalaje). Płyta indyjska z ogromną siłą napiera na płytę euroazjatycką i pod nią się zanurza. Powoduje to, że obszar na styku płyt zmniejsza się i dochodzi do wstrząsów.

– Upraszczając, Katmandu przesunęło się o trzy metry – powiedział Allen. – Część Katmandu wsunęła się pod płytę euroazjatycką – dodał.

Jednakże na razie nie wiadomo, czy zmiany są na tyle duże, by mapy świata wymagały precyzyjnej korekty.

Katmandu, Nepal

Katmandu, Nepal

Mount Everest jest większy?

Podczas, gdy Katmandu przesunęło się o 3 metry, to mało prawdopodobne jest, że Mount Everest zmienił swoje rozmiary. Według naukowców wysokość szczytu może być większa o zaledwie kilka milimetrów, jeśli w ogóle wymiary się zmieniły.

– Subdukcja płyt miała miejsce na zachód od Everestu, szczyt nie znajduje się nad uskokiem – powiedziała Steacy. – Dodatkowo, uskok jest stosunkowo płytki, więc przesunięcie się o 3 metry w kierunku poziomym, nie musi mieć wpływu na ruch w pionie – dodaje.

Ian Main, profesor sejsmologii i fizyki skał z Uniwersytetu w Edinburgh powiedział, że może wystąpiła mała zmiana wysokości, ale jest za wcześnie na ocenę.

– Dowiemy się jeśli do zmiany wysokości doszło. Radar z syntetyczną aperturą (red. radar uzyskujący obrazy nieruchomych obiektów) wskaże potencjalne różnice wysokości przed i po trzęsieniu ziemi – powiedział Main.

 

Wstrząsy wtórne

Eksperci ostrzegają, że wstrząsy wtórne możliwe są przez kilka następnych miesięcy.

– Podczas trzęsienia ziemi wzrósł nacisk na inne części uskoku, które stały się bardziej narażone na pęknięcia – powiedział Allen.

 

Źródło: timesofindia.indiatimes.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating