Na północnym kole podbiegunowym kilka dni temu było nawet o 40 st. C cieplej niż w Rosji. Dlaczego tak się stało?

biegun-polnocny-topnienie-pokrywy-lodowej

W okolice koła podbiegunowego dociera najmniej promieni słonecznych w porównaniu do wszystkich regionów na Ziemi, dlatego jest tam najchłodniej. Jednak pogoda i klimat lubią zaskakiwać. Temperatura powietrza w sąsiedztwie Bieguna Północnego w ostatnich dniach wahała się w okolicy 0 st. C. Tymczasem w części Azji, która leży na południe od Arktyki, temperatura spadła poniżej -40 st. C.

Dodatnia temperatura w Arktyce

Największe różnice temperatury powietrza pojawiły się 15 listopada. Wtedy aż pięć boi pomiarowych w Arktyce wskazało temperaturę od 0 do 1,2 st. C. Boje te znajdują się między 86. i 89. równoleżnikiem. Dane pozyskano w ramach programu International Arctic Buoy Programme prowadzonego przez University of Washington w Seattle.

– Ciepłe masy powietrza objęły Arktykę zarówno od strony Atlantyku, jak i Pacyfiku. Jest to związane z ogromnym niżem, który znajduje się nad Biegunem Północnym – powiedział Zack Labe, doktorant klimatologii z University of California w Irvine.

 

Zimniej w październiku

Na północnym kole podbiegunowym do końca grudnia dni stają się coraz krótsze. Dlatego dociera tam mniej słońca i tym samym ciepła. Z tego powodu z miesiąca na miesiąc powinno być coraz chłodniej. Jednak zaskakujące jest to, że w połowie października w Arktyce było zimniej niż w połowie listopada.
biegun-polnocny-topnienie-pokrywy-lodowej

Ciepła woda to mniej lodu

Labe twierdzi, że woda w Arktyce jest również wyjątkowo ciepła. To powoduje, że topi się więcej lodu w tych rejonach. We wrześniu pokrywa lodowa była najniższa w ciągu roku. Co więcej, Arktyka jest rejonem, który najszybciej się ociepla. Dlaczego? Woda pochłania więcej ciepła pochodzącego ze słońca. Lód dużo go odbija, dlatego im więcej wody, tym obszar staje się cieplejszy.

 

Zaskakujące -40 st. C

W części Azji, 1600 tysięcy kilometrów na południe od Bieguna Północnego, temperatura w połowie listopada była dużo niższa niż w obszarach podbiegunowych. 15 listopada w kilkudziesięciu miastach w Rosji i Kazachstanie odnotowano temperaturę poniżej -40 st. C. Taka wartość w połowie listopada na Syberii nie jest niczym zaskakującym, ale w centralnej Rosji i Kazachstanie, gdzie było tak zimno, jest to już nietypowe. Za mroźna pogodę w tych rejonach odpowiada wyż.

0 0 vote
Article Rating