Wczoraj rano wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopni w skali Richtera w południowej część stanu Kolorado. Tak silnych wstrząsów w tym regionie nie notowano od ponad 40 lat – poinformowały amerykańskie służby geologiczne.

Epicentrum trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kolorado około 5.00 rano czasu lokalnego, znajdowało się 11 km na południowy-zachód od miejscowości Cokedale, około 290 km na południe od Denver. Dragnia o sile 5,3 stopni w skali Richtera trwały około 30 sekund i były odczuwalne w wielu miejscowościach hrabstwa Las Animas.

Były to najsilniejsze z serii zanotowanych w ostatnich dniach wstrząsów. Według lokalnych władz nie ma informacji o ofiarach i poważnych stratach. Policja i straż pożarna otrzymały jednak wiele telefonów od przestraszonych mieszkańców.

Ostatni raz tak silne trzęsienie ziemi zanotowano w Kolorado 9 sierpnia 1967 roku. Najsilniejszymi w historii tego stanu były wstrząsy i sile 6,5 stopnia, zanotowane 7 listopada 1882 roku na terenie Gór Skalistych.

 

Trzęsie się cała Ameryka

 

Wstrząsy w tym miejscu pojawiły się 22.08.2011 roku, czyli 2 dni temu i od tego czasu wystąpiło już 14 wstrząsów, których średnia magnituda wynosi około 3.3 stopnia w skali Richtera.

W tym samym czasie pojawiły się delikatne wstrząsy w Parku Yellowstone, Arkansas i w okolicach Nowego Jorku.

Wystąpiły już dwa wstrząsy w centrum miasta Oklahoma City o magnitudach 2.5 i 2.8 stopnia w skali Richtera.

 

Źródło: USGS, informacjeusa.com
0 0 votes
Article Rating