– Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, wstąpiła na nasze niebo – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Grafika pokazuje, gdzie będzie widać kometę

Jak przypomniał naukowiec, kometa C/2011 L4 została odkryta 6 czerwca 2011 r. W ostatnich tygodniach obiekt był dostrzegalny na półkuli południowej gołym okiem i przemieszczał się przez konstelacje Żurawia, Ryby Południowej, Rzeźbiarza i Wieloryba, cały czas jaśniejąc.

Warto poszukać jej na niebie
Olech dodał, że w niedzielę kometa PanSTARRS przeszła przez peryhelium i przesunęła się na część nieba, którą mogą dostrzec obserwatorzy z półkuli północnej. – 11-12 marca będzie na niebie wciąż bardzo blisko Słońca (15 stopni) i dojrzenie jej z Polski będzie bardzo trudne. We wtorek 12 marca, pół godziny po zachodzie Słońca, obiekt będzie świecił tylko niespełna 10 stopni nad zachodnim horyzontem – zapowiedział.

Za to wieczorem 13 marca, zdaniem astronoma, w poszukiwaniu komety na niebie można posłużyć się Księżycem jako drogowskazem. – Jego wąski sierp będzie świecił kilka stopni nad kometą. Dojrzenie obu obiektów wciąż będzie trudne. Choć oba powinny być widoczne gołym okiem, właśnie w tym momencie może przyjść nam z pomocą lornetka. Wyjście na obserwacje tuż po godzinie 18.00 i przejrzenie zachodniego horyzontu niewielkim instrumentem o średnicy obiektywu 30-50 mm i powiększeniu 7-10 razy może ułatwić nam zlokalizowanie Księżyca, a także świecącej pod nim komety. Używając lornetki zwiększamy także swoje szanse na dojrzenie głowy i warkocza C/2011 L4 – radził astronom.

Widoczna także w kolejnych dniach

Olech podkreślił, że dobre warunki do obserwacji wystąpią po 15 marca. – Wtedy blask komety powinien wciąż wynosić około 3 magnitudo, a jednocześnie 45 minut po zachodzie Słońca powinna świecić kilkanaście stopni nad zachodnim horyzontem. Z końcem marca (…) bez problemów dojrzymy ją gołym okiem, a użycie lornetki pozwoli rozpoznać szczegóły jej głowy i warkocza – powiedział.

Źródło: PAP, tm
0 0 vote
Article Rating