Dotkniętej najgorszą od stu lat suszą Korei Północnej grozi klęska głodu. Pola ryżowe w całym kraju, także w najważniejszych regionach rolniczych, wysychają z powodu braku opadów – poinformowała we wtorek państwowa agencja KCNA.

Korea Północna - Susza

„Najgorsza susza od stu lat utrzymuje się uporczywie w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, powodując wielkie straty w rolnictwie” – podała KCNA. Uprawy ryżu, którego korzenie powinny być częściowo zanurzone w wodzie, są poważnie zagrożone.Przedstawiciel ONZ w Korei Północnej Ghulam Isaczai już w maju ostrzegał, że krajowi grozi poważny kryzys z powodu najsłabszych opadów od ponad 30 lat.

Korea Północna - Susza 2

Surowa lekcja

W latach 90. Koreę dotknęła tragiczna klęska głodu, którą „The New Yorker” nazwał najbardziej nieudokumentowaną katastrofą humanitarną od czasów reżimu Pol Pota w Kambodży. Głód zabił od jednego do dwóch milionów osób.

Od lat 90. ludzie nauczyli się uniezależniać od racjonowanych porcji żywności oferowanych przez państwo. Zmieniła się też do pewnego stopnia struktura rolnictwa – uprawy są bardziej zróżnicowane, a komunistyczny reżim może mieć większe rezerwy żywności niż dawniej, toteż groźba poważnej klęski głodowej jest mniejsza niż kilkadziesiąt lat temu – ocenia Isaczai.

Niedożywione dzieci

Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych reżimów świata, a licząca 1,2 mld ludzi armia to jedyna grupa społeczna, która nie cierpi głodu.

W kwietniu ONZ zaapelował o przeznaczenie w tym roku 111 mln dol. na pomoc humanitarną dla Korei Północnej, w której co piąte dziecko jest karłowate z powodu niedożywienia.

Sumy przeznaczane przez agendy ONZ na pomoc dla Korei Północnej spadły z 300 mln w roku 2004 do niespełna 50 mln w roku ubiegłym.

Tło polityczne

W ostatnich latach Pjongjang przeprowadził bowiem kilka testów rakiet balistycznych, po których USA i ich sojusznicy tradycyjnie wycofywali obietnice pomocy żywnościowej, następnie reżim groził retorsjami i – jak zwykle – oskarżył Stany Zjednoczone o to, że winne są brakom żywności.

Mimo presji politycznej i sankcji gospodarczych w obliczu klęski głodu Korea Północna nie zaprzestaje budowy broni nuklearnej.

To nie pierwszy rok, kiedy Korea Północna zmaga się z podobnymi problemami. Susze trwają tam od wielu lat. Poniższy film opowiada o potężnej suszy, jaka nawiedziła kraj w 2012 roku: