Rok 2015 ma szansę być rekordowo ciepły. Według najnowszych danych Amerykańskiej Agencji Kosmicznej średnia temperatura pierwszych pięciu miesięcy jest wyższa od średniej o 0,71 st. C. Sprawia to, że jest to najcieplejsze pięć miesięcy w historii danych meteorologicznych.

Upały

Według naukowców NASA temperatura wykazuje zmiany. Zazwyczaj kilka lat jest chłodniejszych, kilka cieplejszych. Jednak ostatnie wykresy pokazują, że z roku na rok pobijane są rekordy temperatury. Oznacza to, że ocieplenie klimatu przyśpiesza.

 

Fala upałów w Indiach

Przykładem przyśpieszenia ocieplenia klimatu, jest fala upałów w Indiach, podczas której na skutek wysokiej temperatury śmierć poniosło 2500 osób. Te rekordowe wartości mocno świadczą o globalnym ociepleniu. Klimatolodzy uważają, że podobne fale upałów będą bardziej intensywne i długotrwałe w najbliższym dziesięcioleciu.

 

Dwa scenariusze ocieplania się klimatu

NASA opracowała symulację temperatury i opadów oraz stężenia CO2 w latach 1950 i 2100. Powstały dwa modele: jeden opierający się na aktualnych trendach oraz drugi ze skrajnym scenariuszem. Powstały po to, by sprawdzić, co ponosi główną winę za globalne ocieplenie.

– Działalność NASA polega na analizowaniu tego, czego się dowiedzieliśmy o naszej planecie i kosmosie. Pomaga to zabezpieczyć naszą przyszłość – powiedziała Ellen Stofan, naukowiec z NASA. – Dzięki danym obejmującym cały glob, ludzie mają cenne narzędzie do planowania, jak radzić sobie z ociepleniem się klimatu – dodaje.

Tendencja wzrostowa średniej temperatury na świecie (NOAA)

Tendencja wzrostowa średniej temperatury na świecie (NOAA)

Tak według NASA mogą wyglądać temperatury w 2100 roku:

Tak może kształtować się temperatura w 2100 roku

Tak może kształtować się temperatura w 2100 roku

 

 

Źródło: IFL Science, tvnmeteo