W poniedziałek w Korei spadł śnieg, którego pH równe było pH soku pomarańczowego czy wina – donoszą lokalne media. Poziom zanieczyszczeń powietrza w tym kraju przekroczył bezpieczną granicę, dlatego w wielu miejscach pojawiły się opady kwaśnego śniegu.

Od drugiej w nocy do 8 nad ranem w poniedziałek specjaliści z Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska w Seulu monitorowali odczyn pH śniegu. Badania prowadzono w ośmiu punktach pomiarowych, zlokalizowanych w stolicy kraju. Okazało się, że wartości pH były wyjątkowo niskie.Wysoki poziom zanieczyszczeń

Między 7 a 8 rano w dzielnicach Guro-dong i Yangjae-dong pH sięgało zaledwie 3,8. Eksperci jednak szacują, że w miejscowościach położonych na zachodnim wybrzeżu Korei wartości były jeszcze niższe. Tam bowiem zanieczyszczenia powietrza pyłem daleko przekroczyły bezpieczną wartość.

Opady niebezpieczne dla zdrowia

Lokalne media starają się zobrazować mieszkańcom skalę problemu, dlatego wykorzystują porównania pH opadów śniegu do pH soku pomarańczowego (ok. 4) lub wina (ok. 3,5). Specjaliści ostrzegali również mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami opadów, które są niebezpieczne dla skóry.

Wieczorem meteorolodzy poinformowali, że śnieg nieco „oczyścił” powietrze, bo wówczas poziom pH wzrósł do wartości 4,3-4,4.

Źródło: english.chosun.com, tm
0 0 votes
Article Rating