10 osób utonęło i nieokreślona liczba zaginęła, gdy kuter rybacki przewrócił się w wyniku silnej fali u wybrzeży Korei Południowej – poinformowały w niedzielę służby ratunkowe tego kraju.

Korea Południowa - Zatonął kuter rybacki -1

Trzech ludzi zdołano uratować i przewieziono ich do szpitala na wyspie Czedżu. W akcji ratunkowej bierze udział kilkadziesiąt jednostek.

Wyjątkowo wysoka fala

10-tonowy kuter Delfin stracił łączność z innymi jednostkami w sobotę wieczorem, jego wrak odnaleziono w niedzielę rano na północ od Czedżu.

Według jednej z uratowanych osób kuter przewróciła wyjątkowo wysoka fala. Obudził on kapitana, aby poinformował pasażerów, że jednostka szybko nabiera wody i należy ją opuścić.

Nie wiadomo ile osób było na pokładzie, lecz większość to pasażerowie, a nie rybacy. Na liście znajdowały się 22 nazwiska, lecz ustalono, że co najmniej czterech osób nie było na kutrze.

Korea Południowa - Zatonął kuter rybacki -2

Trauma po zatonięciu Sewola

Korea Południowa do tej pory nie może otrząsnąć się z traumy po zatonięciu w kwietniu ubiegłego roku przeciążonego promu Sewol podczas rejsu z portu Incheon na wyspę Czedżu. Prom wypłynął z 3606 tonami towarów i samochodów na pokładzie; to ponad trzy razy więcej niż wynosiła zalecana maksymalna masa ładunku.

Po tej największej od lat katastrofie morskiej w Korei Południowej w ogniu krytyki znalazła się prezydent Park Geun Hie i jej rząd. Krytykowano m.in. źle przeprowadzoną akcję ratunkową, podczas której udało się uratować tylko 172 spośród 476 pasażerów statku.

0 0 votes
Article Rating