Drony z bronią? To możliwe. Władze Dakoty Północnej w USA zmieniły prawo i od teraz bezzałogowe samoloty będą mogły być wyposażone „nieśmiercionośną broń„.

Północna Dakota, USA - Zmodyfikowano prawo, teraz drony policyjne będą wyposażone w broń -1

 

Ustawa przegłosowana w zeszłym tygodniu w Dakocie Północnej jest pierwszą tego typu w Stanach Zjednoczonych.

Północna Dakota, USA - Zmodyfikowano prawo, teraz drony policyjne będą wyposażone w broń -2

Zdjęcie ilustracyjne.

Kluczowy zapis

Projekt ustawy wyraźnie zabrania wprawdzie używania śmiercionośnej broni na pokładzie bezzałogowych samolotów należących do policji, ale jednocześnie pozwala na montowanie w nich paralizatorów, pojemników z gazem łzawiącym i innych „nieśmiertelnych” środków.

 

Kluczowa poprawka w przepisach dotyczy dotychczas istniejącego zapisu „nie mogą być wyposażone w broń”. Został on zmieniony na sformułowanie „nie mogą być wyposażone w zabójczą broń”.

Zmiana to wynik inicjatywy stanowego Związku Oficerów na Rzecz Pokoju (ang. The North Dakota Peace Officer’s Association – red.).

Zwolennicy nowych przepisów uspokajają, że drony – tak jak dotychczas – będą używane głównie do fotografowania przestępstw, poszukiwania zaginionych osób i pomocy przy wykonywaniu innych zadań, a użycie broni będzie możliwe tylko w nadzwyczajnych oraz uzasadnionych okolicznościach. Ponadto użycie bezzałogowych samolotów będzie wymagać specjalnej zgody ze strony sądu.

 

Źródło: csmonitor.com, tvn24
0 0 votes
Article Rating