W piątkowy wieczór odnotowano największą erupcję wulkanu Turrialba na Kostaryce od sześciu lat. W powietrzu czuć było wyraźny zapach siarki, a pył dotarł do stolicy kraju San Jose i osiada na domach, samochodach oraz meblach wewnątrz mieszkań. Do szpitali zgłaszają się setki osób z problemami układu oddechowego.

Kostaryka - Największa od 6 lat erupcja wulkanu Turrialba -2
Położony w środkowej części Kostaryki wulkan Turrialba, wznoszący się na wysokość 3340 m nad poziomem morza, rozpoczął w piątek wieczorem wyrzucać do atmosfery olbrzymie ilości pyłu i popiołów, które – niesione wiatrem – dotarły do odległej o 30 km stolicy kraju San Jose.W piątkowy wieczór słup pyłu i popiołów wzniósł się na wysokość ponad 3 km. Wulkanolog Gino Gonzales ocenił, że jest to największa erupcja tego wulkanu od 6 lat.

Kostaryka - Największa od 6 lat erupcja wulkanu Turrialba

Zapach siarki, pył w domu

W San Jose i na przedmieściach pył wulkaniczny znacznie ograniczył widoczność i pokrył grubą warstwą budynki i samochody. Dostaje się też do mieszkań, osiadając na meblach. W powietrzu czuć wyraźny zapach siarki.

Rozważane jest zamknięcie międzynarodowego lotniska w San Jose. Dwie osady położone najbliżej wulkanu – Alvarado i Turrialba – mają być ewakuowane.

Kostaryka - Największa od 6 lat erupcja wulkanu Turrialba -3

Zamknięte szkoły, problemy ze zdrowiem

W San Jose i innych miastach Kostaryki zamknięto większość szkół bowiem uczniowie skarżyli się na problemy ze zdrowiem. Do szpitali zgłaszają się setki osób z problemami układu oddechowego i schorzeniami skóry, które są rezultatem toksycznego wpływu gazów i pyłów wulkanicznych.

Władze zaleciły ludności noszenie masek chroniących usta i nos oraz odzieży zakrywającej całe ciało podczas przebywania na otwartej przestrzeni.

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating