Erupcja wulkanu na Sumatrze przyczyniła się do śmierci 7 osób. W związku z podwyższoną aktywnością Sinabunga władze wprowadziły zakaz zbliżania się do okolicy stożka. Eksperci ostrzegają, że następny wybuch może pojawić się w każdej chwili.

Sumatra, Indonezja - Erupcja wulkanu Sinabung -4

W sobotę 21 maja wybuchł wulkan Sinabung na Sumatrze w Indonezji. Zginęło 7 osób, a cztery są poważnie ranne. Ofiary śmiertelne erupcji straciły życie na swoich farmach w wiosce Gamber w okolicy Simpang Empat. Miejscowość znajduje się osiem kilometrów od stożka, ale leży w rejonie zagrożonym w związku ze wzmożoną aktywnością wulkanu. To tzw. czerwona strefa, do której władze zabroniły się zbliżać. Jednak mimo zakazów wielu mieszkańców wraca do swoich domów.

Sumatra, Indonezja - Erupcja wulkanu Sinabung -1

– Nikt nie powinien być wewnątrz czerwonej strefy – powiedział Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik Zarządzania Kryzysowego Indonezji.

Sumatra, Indonezja - Erupcja wulkanu Sinabung -6

Lokalne media podają, że wybuch wulkanu zniszczył kilka domów.

Sumatra, Indonezja - Erupcja wulkanu Sinabung -5

Chmura popiołu

Wysoki na 2460 m n.p.m wulkan wyrzucił słup dymu i materiałów pochodzenia wulkanicznego na wysokość 5 kilometrów. Chmura popiołu powędrowała na zachód, a cząsteczki z wnętrza krateru spadły na obszar oddalony o niespełna 10 km. Eksperci twierdzą, że do następnej erupcji może dojść w każdym momencie. Ostatni zabójczy wybuch tego wulkanu miał miejsce w 2014 roku. Zginęło wtedy 16 osób.

Pengendara sepeda motor melintas dengan latar belakang Gunung Sinabung yang tengah meluncurkan awan panas guguran kubah lava Gunung Sinabung di Karo, Sumatera Utara, Rabu (24/6).

Sinabung to jeden spośród 120 aktywnych wulkanów, które znajdują się w Indonezji. Kraj ten leży w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli na styku płyt tektonicznych. Z tego względu rejon ten jest także aktywny sejsmicznie.

Sumatra, Indonezja - Erupcja wulkanu Sinabung -2

 

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating