Kostarykański wulkan Turrialba znowu daje o sobie znać mieszkańcom Ameryki Środkowej. Jak informują lokalne media, wyrzuca z wnętrza bardzo duże skały.

Kostaryka - Wzrasta aktywność wulkanu Turrialba -2

Mieszkańcy Kostaryki śpią na „tykającej bombie”. Wulkan Turrialba co chwile o sobie przypomina. W niedzielę 1 listopada obserwatorium aktywności wulkanicznej i sejsmologicznej na Kostaryce (OVSICORI) poinformowało, że z wnętrza wydobywa się pył wulkaniczny. Poza tym w pobliżu krateru znaleziono skały o wadze około kilograma, które zostały wyplute podczas ostatniego cyklu erupcji tego czynnego wulkanu.

Kostaryka - Wzrasta aktywność wulkanu Turrialba -1

Aktywny wulkan

Turrialba jest czynnym stratowulkanem w środkowej Kostaryce. Mierzy ponad 3 tys. m n.p.m. Jest drugim co do wielkości wulkanem na terenie tego kraju. W szczytowej partii posiada trzy wyraźne kratery, w których wciąż znajdują się aktywne fumarole (otwory z których wydobywają się wyziewy, tzw. ekshalacje składników lotnych – chlorowodoru i dwutlenku siarki)

Wulkan Turrialba był ostatnio aktywny 12 marca. Wyrzucił w powietrze kolejne kłęby dymu i popiołu na wysokość kilometra.

0 0 votes
Article Rating