We wtorek uzbrojony w pistolet i miecz napastnik zaatakował szkołę zawodową, znajdującą się w centrum handlowym niedaleko miasta Kuopio w środkowej Finlandii – poinformowała lokalna policja. Jedna osoba zginęła, 10 zostało rannych, w tym jeden z funkcjonariuszy oraz sam napastnik.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 1 października. Jak poinformowano na popołudniowej konferencji prasowej zorganizowanej w Kuopio, podejrzany ma 25 lat i jest Finem. Policja przekazała, że napastnik użył w ataku „broni siecznej”, ale miał też broń palną, której nie użył. W jednym z pomieszczeń uczelni znaleziono zwłoki.

Atak mieczem i niewielkie eksplozje

Do ataku doszło w szkole zawodowej, która ma swoje pomieszczenia w centrum handlowym, oddalonym o około 4 km od centrum Kuopio w środkowej Finlandii.

W szkole, do której uczęszczają zarówno licealiści, jak i dorośli, codziennie przebywa ok. 600 uczniów i ok. 40 pracowników. We wtorek, gdy doszło do ataku, w budynku było ok. 300 uczniów w różnym wieku.

W trakcie interwencji policjanci oddali dwa strzały, trafiając napastnika. Podejrzany „nie miał przeszłości kryminalnej” – poinformowała policja. Motywy jego działania nie są na razie znane śledczym. Został poddany operacji i na razie nie był przesłuchiwany.

Śmiertelną ofiarą napastnika jest kobieta, ale nie potwierdzono, czy była to uczennica, czy nauczycielka. Ranni zostali uczniowie szkoły oraz jej personel – w większości kobiety. Wcześniej lokalne media wydawane w Kuopio podały, powołując się na relacje świadków, że młody mężczyzna zaatakował „mieczem” dziewczynę i jeszcze kilka innych osób.

W trakcie zdarzenia w szkole wybuchł także pożar, który został szybko ugaszony.

 

„Atak był szokujący i całkowicie karygodny”

Centrum handlowe po ataku zostało tymczasowo zamknięte. Dochodzenie w sprawie wtorkowego ataku przejęło od lokalnej jednostki policji Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP).

– Atak był szokujący i całkowicie karygodny – oświadczył premier Antti Rinne, składając w imieniu rządu kondolencje rodzinie zmarłej. Kondolencje złożył także prezydent Sauli Niinisto.

Wiceprzewodnicząca parlamentu Tuula Haatainen poinformowała, że środowa sesja parlamentu rozpocznie się minutą ciszy.

 

Trzeci atak na szkołę

W ciągu ostatnich 12 lat w Finlandii doszło do dwóch ataków na szkoły. W 2007 roku uczeń w liceum Jokela zastrzelił osiem osób, po czym sam odebrał sobie życie. Rok później 22-letni student szkoły zawodowej w mieście Kauhajoki w zachodniej Finlandii otworzył ogień, zabijając 10 osób, a następnie siebie.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią od 27 do 30 września

 

 

Źródło: BBC, yle.fi
0 0 votes
Article Rating