Władze Moskwy wprowadziły nowe restrykcje w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Od poniedziałku 30 marca mieszkańcy stolicy i obwodu moskiewskiego będą mogli wyjść z domu jedynie „w nagłych przypadkach”. W Rosji zaczął się tydzień wolny od pracy. Ograniczenia mają powstrzymać ludzi przed wspólnymi spacerami czy grillowaniem.

„Wyjątkowo negatywny obrót wydarzeń, jaki obserwujemy w największych miastach państw Europy i USA, powoduje zaniepokojenie o życie i zdrowie naszych obywateli. Wszystkie kraje świata walczą o spowolnienie dynamiki wzrostu liczby zachorowań, o to, by liczba poważnie chorych pacjentów rosła stopniowo, a system opieki zdrowotnej radził sobie z problemem. W tym celu wprowadzane są ograniczenia w kontaktach społecznych i przemieszczaniu się obywateli” – napisał w niedzielę na swoim blogu Siergiej Sobianin.

Dotąd „domowa samoizolacja” obowiązywała mieszkańców Moskwy, znajdujących się w grupie ryzyka, czyli osób, które ukończyły 60 lat lub cierpią na przewlekłe choroby.

Plac Czerwony
Alexander Shcherbak/PAP

Spacer tylko do stu metrów od domu

Od poniedziałku restrykcje obowiązują wszystkich mieszkańców stolicy i obwodu moskiewskiego z wyjątkiem zatrudnionych w zakładach, które nie wstrzymały pracy. Pozostali – jak podało radio Echo Moskwy – będą mogli opuścić mieszkanie jedynie „w nagłych przypadkach”.

Z domu będą mogli wyjść ci, którzy potrzebują pomocy lekarskiej, muszą zrobić zakupy w najbliższym sklepie spożywczym czy pójść do apteki. Dozwolone są spacery z psem, ale nie dalej niż sto metrów od miejsca zamieszkania. Można również wyjść z domu, by wyrzucić śmieci.

W najbliższych dniach – jak przekazał dziennik „Kommiersant” – władze Moskwy zamierzają wprowadzić specjalne przepustki uprawniające do przemieszczania się po mieście. Transport miejski nie będzie wstrzymany.

Wcześniej mer Moskwy Sergiej Sobianin podjął decyzję o zamknięciu w Moskwie centrów handlowych, restauracji, barów, większych parków i zakładów usługowych. Restrykcje mają obowiązywać od 28 marca do 5 kwietnia.

„Ruch w mieście zmniejszył się o dwie trzecie. I to jest bardzo dobrze, ale nie wszyscy nas usłyszeli” – napisał na blogu Sobianin, mając na myśli wielu moskwian, którzy ostatni weekend spędzili na wspólnych spacerach i grillowaniu w rezerwatach przyrody.

Ostrzejsze kary za naruszenie kwarantanny

Rosyjskie władze wprowadzają ostrzejsze kary za naruszenie zasad kwarantanny. Zapowiedział to w czasie poniedziałkowego spotkania z wicepremierami szef rządu Michaił Miszustin. Jak poinformowała agencja RIA Nowosti, kara za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny w przypadku zakażenia i śmierci innej osoby, wyniesie od 150 do 300 tysięcy rubli (od 8 do 16 tysięcy złotych), dla urzędników – od 300 do 500 tysięcy rubli (od 16 do 26 tysięcy złotych).

Miszustin zaapelował do władz pozostałych regionów w swoim kraju, by wprowadziły takie same restrykcje, które obowiązują od poniedziałku w Moskwie i obwodzie moskiewskim. Agencja TASS podała, że na taki krok zdecydowała się już administracja obwodu murmańskiego.

Liczba zakażonych koronawirusem w Rosji w poniedziałek przed południem wyniosła 1534. Wyzdrowiały 64 osoby. Od początku epidemii zmarło osiem zakażonych osób.

W Moskwie najwięcej zakażeń jest wśród osób w wieku 18-40 lat

W ciągu ostatniej doby w Rosji zarejestrowano 302 przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Moskwie – 212. Od początku epidemii, według oficjalnych statystyk, w całym kraju chorobę COVID-19 zdiagnozowano u 1836 pacjentów. Większość zainfekowanych w stolicy, jak podają jej władze, to osoby w wieku 18-40 lat.

W Moskwie zakażonych koronawirusem jest w skali kraju najwięcej. W poniedziałek po południu ich liczba osiągnęła łącznie 1226, w ciągu doby przybyło 212 osób ze zdiagnozowaną infekcją. W całym kraju było ich w tym czasie 302.

Jak podał rosyjski sztab do spraw zwalczania koronawirusa, wśród 212 mieszkańców rosyjskiej stolicy, których infekcję stwierdzono w ciągu ostatnich 24 godzin, prawie połowa (102 osoby) to ludzie w wieku 18-40 lat. 58 osób ma od 40 do 65 lat, 35 osób jest powyżej 65 lat. Odnotowano także 17 przypadków zakażeń wśród dzieci.

Z powodu rosnącej liczby zakażonych mer stolicy Siergiej Sobianin wprowadził nowe restrykcje. Od poniedziałku mieszkańcy stolicy nie mogą bez powodu wychodzić z domu. Ograniczenia nie dotyczą osób, które pracują lub muszą skorzystać z pomocy lekarskiej. Wychodzić z domu będzie też można po podstawowe zakupy w sklepach spożywczych lub do apteki. Spacer z psem jest dozwolony, ale w promieniu stu metrów od miejsca zamieszkania.

W Rosji liczba zakażonych w poniedziałek po południu wzrosła do 1836. Wyzdrowiało 66 osób, zmarło dziewięć.

W Polsce prawie 1/4 zakażeń koronawirusem to osoby poniżej 30. roku życia

Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia – podał Główny Inspektorat Sanitarny. „Nie lekceważ zagrożenia” – apeluje GIS, przestrzegając przed narażaniem zdrowia i życia.

Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia – podał na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1862. W wyniku COVID-19 umarło 22 pacjentów. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

W tym tygodniu również eksperci CBOS zwrócili uwagę, że apele o przestrzeganie ograniczeń dotyczących epidemii powinny być kierowane do ludzi młodych. Apele o przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 powinny być adresowane do grup skłonnych do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych. A więc przede wszystkim do ludzi młodych (do 35. roku życia), którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia – podało CBOS przytaczając badania z początku epidemii koronawirusa, gdy Polacy nie byli jeszcze w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

 

 

Źródło1, Źródło2: PAP/EPA
0 0 votes
Article Rating