Do Los Angeles przypłynął statek szpitalny Mercy, który ma odciążyć lokalne placówki zdrowia. Leczyć w nim będą się pacjenci, u których nie stwierdzono wirusa SARS-CoV-2. Na pokładzie jest tysiąc łóżek i 12 sal operacyjnych. Podobna jednostka zacumowała w Nowym Jorku w poniedziałek 30 marca. Ta sama, która pomagała już miastu po 11 września 2001 roku.

Los Angeles przygotowuje się na szczyt epidemii. Do portu w tym mieście wpłynął w piątek amerykański statek szpitalny Mercy, który ma odciążyć lokalne placówki zdrowia. Leczyć w nim się będą wymagający specjalistycznej opieki pacjenci bez stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Pacjenci bez koronawirusa hospitalizowani w Los Angeles zostaną tam przetransportowani w celu dalszego leczenia.

Będą musieli najpierw przejść badania.

Pracownicy pogotowia ratunkowego przewożący pacjentów nie będą mogli wchodzić na statek i będą również poddawani badaniom – poinformowała Marynarka Wojenna.

 

Tysiąc łóżek i 12 sal operacyjnych

Bliźniaczy USNS Comfort dotarł w poniedziałek do terminala przy rzece Hudson na nowojorskim Manhattanie. Jednostki te mają nie tylko odciążyć przepełnione szpitale, ale też podnieść morale w dwóch największych amerykańskich aglomeracjach.

Przebudowane zbiornikowce mają po 10 pokładów i długość trzech boisk piłkarskich. To największe okręty szpitalne na świecie.

Każdy z nich jest w stanie przyjąć na raz 1000 pacjentów. Mercy i Comfort mają po 12 sal operacyjnych, laboratoria medyczne, oddziały intensywnej terapii i lądowiska dla helikopterów. Pracować na nich może nawet 1200 osób jednocześnie. Pomalowane są na biało, z czerwonymi krzyżami.

Comfort służył już raz nowojorczykom po zamachach z 11 września 2001 roku.

Według zapowiedzi, ten biały statek z pomalowanymi czerwonymi krzyżami, rozpocznie swoją misję w 24 godziny po zacumowaniu w terminalu przy 50. Ulicy po zachodniej stronie Manhattanu.

Władze wojskowe zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim byłoby wykrycie choćby jednego przypadku SARS-CoV-2 na jednostce po przeniesieniu pacjentów z innych szpitali, bowiem unicestwiłoby to całą misję. Stworzymy bańkę (ochronną) wokół statku, by upewnić się, że robimy wszystko, by trzymać wirusa z dala – zapewniał kapitan Joseph O’Brien.

Comfort był wcześniej supertankowcem, a po atakach na World Trade Center z 11 września 2001 roku został przekształcony na pływającą bazę dla ekip ratunkowych.

Ostatni raz ten wielki statek szpitalny był tutaj po 11 września i stał się wytchnieniem i pocieszeniem dla naszych pierwszych ratowników pracujących przez całą dobę – powiedział po przybyciu Comfort do Nowego Jorku kontradmirał John Mustin z dowództwa floty USA.

 

Kalifornia wkrótce będzie potrzebowała 50 tysięcy łóżek

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom powiedział w tym tygodniu, że jego stan wkrótce będzie potrzebował 50 tysięcy łóżek szpitalnych dla chorych na COVID-19.

W stanie jest 416 szpitali, wojsko buduje też w aglomeracji Los Angeles osiem szpitali polowych, w których będzie około dwóch tysięcy łóżek.

Nasza wiadomość dla nowojorczyków: teraz wróciła wasza marynarka wojenna, a my jesteśmy z wami, zaangażowani w tę walkę – dodał.

 

Szpital polowy w Central Parku

Jak podkreślił dziennik „New York Times” szpitale miejskie są teraz tak pełne, że ratownicy medyczni wzywani na pomoc zmuszeni są do podejmowania decyzji „kto ma żyć, a kto ma umrzeć”.

Aby rozładować sytuację władze miejskie i stanowe przerabiają różne obiekty na placówki medyczne. Jednym z większych będzie położone w bliskim sąsiedztwie terminalu nad rzeką Hudson Centrum Kongresowe Jacoba K. Javitsa. Będzie miało 1000 łóżek szpitalnych. Zostało przygotowane z pomocą Korpusu Inżynieryjnego Armii Stanów Zjednoczonych.

Rozładowaniu sytuacji w obliczu rozszerzającej się epidemii mają służyć także mniejsze szpitale polowe. Jeden z nich powstaje w Central Parku. W jego południowo-zachodniej części, zwanej East Meadow, w weekend ustawiono białe, długie namioty. Znajdą się tam pacjenci ze schorzeniami dróg oddechowych.

Według burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio projekt powstał dzięki partnerstwu chrześcijańskiej organizacji Samaritan’s Purse oraz sieci szpitali Mount Sinai Health System. Szpital pomieści 68 łóżek i ma być gotowy we wtorek.

W niedzielę de Blasio ogłosił, że mieszkańcy Nowego Jorku, którzy łamią zasady trzymania odległości w kontaktach, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 500 dolarów.

 

W USA zarażonych koronawirusem jest już 159’689 osób, zmarło 2951 osób

 

Źródło1, źródło2: PAP
0 0 votes
Article Rating