La Niña, zjawisko pogodowe powodujące ulewy i podtopienia na południowo-wschodnich terenach Azji i w Ameryce Południowej, zbliża się do swojego szczytu aktywności – poinformowała w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Według prognoz osłabnąć między marcem a majem.

Aktywność La Niñii w styczniu

Mniej więcej od października La Niña schładzała tropikalne obszary Oceanu Spokojnego. Z obserwacji Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika jednak, że w tym sezonie jej siła jest umiarkowana. Szacunki agencji Narodów Zjednoczonych wykazują, że obecnie zjawisko działa słabiej niż w sezonie 2010-11.Do maja będzie słabnąć. Potem – nie wiadomo

Jak podaje WMO, modele pogodowe i analizy ekspertów wskazują, że La Niña jest już bliska osiągnięcia swojego maksimum w tym sezonie. Dlatego możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach, czyli między marcem a majem, będzie powoli słabnąć.

Jednak meteorolodzy nie mają pewności co do sytuacj nad Pacyfikiem po maju. Na razie trudno przewidzieć, czy przeważy wtedy wpływ La Niñii, czy przeciwstawnego zjawiska El Niño, czy może warunki pozostaną neutralne.

Dotychczasowy model pogodowy zakłada dla tego okresu dość dużą dowolność i na razie nie można wykluczyć ponownego nasilenia mocy La Niñii. Dlatego rolnicy z USA i Ameryki Południowej uprawiający kukurydzę, soję, bawełnę i kawę powinni liczyć się z utrzymującą się suszą.

Przynosi huragany, ulewy i zmiany temperatur

La Niña (od hiszp. „dziewczyna”) to zespół pasatów, które schładzają ocean, wpływając na powstawanie m.in. cyklonów i huraganów, ponieważ razem z wiatrami zmieniają się prądy oceaniczne, a to zmienia pogodę na poziomie globalnym. Występuje zazwyczaj co trzy do pięciu lat.

Okresy aktywności La Niñii wiążą się z ulewnymi deszczami nad dużymi obszarami Australii, Filipinami, Indonezją i Tajlandią. Łączy się je także z nasileniem opadów w południowej i częściowo w zachodniej Afryce, ale na klimat tych rejonów wpływają również inne czynniki. La Niña często też powoduje chłodniejsze zimy w północno-zachodnich częściach USA, a wyższe temperatury w południowych stanach.

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating