Konie, bizony, krowy i lwy. To one są bohaterami rysunków, które znaleziono na ścianie jednej z hiszpańskich jaskiń. Eksperci ich wiek określili na 14 tysięcy lat.

lekeitio-hiszpania-na-scianie-jednej-z-jaskin-znaleziono-rysunki-sprzed-14-tysiecy-lat-5

Odkrycia dokonano w północnej Hiszpanii, w prowincji Vizcaya. Archeolodzy znaleźli pradawne rysunki w jaskini Armintxe, w przemysłowym mieście Lekeitio, w Kraju Basków. W odległości około 50 metrów od wejścia do jaskini, znaleziono około 50 różnych rysunków, przedstawiających różne zwierzęta: konie, bizony, kozy, a nawet lwy.

lekeitio-hiszpania-na-scianie-jednej-z-jaskin-znaleziono-rysunki-sprzed-14-tysiecy-lat-1

Specjaliści uważają, że ostatnio odkryte ryciny, są jednymi z najbardziej spektakularnych i imponujących na Półwyspie Iberyjskim.

– To cud, skarb ludzkości – mówi baskijski urzędnik Unai Rementeria.

Odkrycia dokonano w maju, jednak naukowcy do tej pory badali obrazy.

Nie jedyne

Najnowsze znalezisko bardzo cieszy archeologów, jednak tego typu pradawne dzieła sztuki nie są w tym regionie rzadkością. Niedaleko jaskini Armintxe, w górach Kantabryjskich znajdują się jedne z najbardziej znanych na świecie malowideł. To ryciny z jaskiń Altamiry, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 lekeitio-hiszpania-na-scianie-jednej-z-jaskin-znaleziono-rysunki-sprzed-14-tysiecy-lat-4 lekeitio-hiszpania-na-scianie-jednej-z-jaskin-znaleziono-rysunki-sprzed-14-tysiecy-lat-3 lekeitio-hiszpania-na-scianie-jednej-z-jaskin-znaleziono-rysunki-sprzed-14-tysiecy-lat-2
0 0 votes
Article Rating