Leniwce, słynne z powodu swego niezwykłego trybu życia i tego, że się nie przemęczają, bardzo mało jedzą i spalają bardzo mało energii – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Wyniki ich badań, opublikowane na łamach czasopisma „American Naturalist” wskazują, że wybór trybu życia jest dla tych zwierząt koniecznością, związaną ze środowiskiem, w jakim przyszło im żyć.

Leniwiec -1

Naukowcy podkreślają, że choć drzewa zajmują znaczącą część lądów na Ziemi, bardzo mała liczba zwierząt prowadzi życie w koronach drzew i żywi się wyłącznie ich liśćmi. Takimi zwierzętami są właśnie leniwce, których tryb życia ściśle się z taką dietą i miejscem zamieszkania wiąże.

Leniwiec

To najrzadziej spotykany u kręgowców tryb życia– mówi pierwszy autor pracy, profesor Jonathan Pauli.Jeśli weźmiemy pod uwagę zwierzęta, które żywią się głównie liśćmi drzew, to zwykle mieszkają na lądzie i są znacznie większe, jak łoś, czy jeleń. Jeśli zaś żyją w koronach drzew, jak ptaki, są przeciętnie znacznie mniejsze i liści nie jedzą –dodaje. Badacze z Uniwersytetu Wisconsin-Madison postanowili sprawdzić, na czym polega wyjątkowość leniwców i dlaczego inne zwierzęta nie idą ich śladem.

Leniwiec -3

Większość lądu na Ziemi jest zalesiona, ale dieta oparta wyłącznie na liściach drzew jest bardzo mało energetyczna– tłumaczy Pauli. To właśnie dlatego tryb życia leniwców się nie upowszechnił. Inne zwierzęta nie zdecydowały się podobnym, dietetycznym ograniczeniom poddawać. Same leniwce, by sobie w takich warunkach poradzić, musiały wyewoluować pewne szczególne cechy, kończyny, umożliwiające swobodne zwisanie, mniejszą wagę ciała, a także – a może nawet przede wszystkim – bardzo wolną przemianę materii.

Leniwiec -4

Badacze z Wisconsin dokonali pomiarów energii, wydatkowanej przez dwu- i trójpalczaste leniwce. Ten drugi gatunek, wyjątkowo dobrze przystosowany do panujących na jego terenie warunków, okazał się prawdziwym rekordzistą. Leniwce trójpalczaste spalają dziennie przeciętnie zaledwie 110 kcal (kilo kalorii) –  tyle, ile ma pieczony ziemniak. Tak oszczędnego trybu życia nie prowadzi żaden inny ssak. Wniosek jest prosty – jeśli leniwiec chce żyć tak, jak jego przodkowie, musi się lenić. Nie ma innego wyjścia.

Leniwiec dwupalczasty na plantacji w Kostaryce /UW-Madison/Zach Peery /materiały prasowe

Leniwiec dwupalczasty na plantacji w Kostaryce /UW-Madison/Zach Peery /materiały prasowe

 

Źródło: PAP, rmf24, wikipedia

 

0 0 votes
Article Rating