Ligurię na północy Włoch znów nawiedziły powodzie. Wymusiły one m.in. ewakuację ludności z kilku rejonów. W Ligurii silniejsze opady często są przyczyną gigantycznych szkód. Za jeden z powodów uważa się m.in. wznoszenie budynków na terenach zagrożonych podtopieniami.

Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 2

– W ciągu 12 godzin w niektórych rejonach Ligurii spadło 200 l/mkw. deszczu – poinformowała we wtorek włoska obrona cywilna, niosąca pomoc poszkodowanym przez powodzie mieszkańcom.To już kolejny kataklizm, który dotknął te strony Włoch w bardzo krótkim czasie. Kilka dni temu pojawiły się tam ulewy, nazywane przez meteorologów „bombami wodnymi”. Szkody odnotowano również w Genui, gdzie woda wdarła się do niektórych osiedli.Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 4

Dwie kobiety zaginęły

W miejscowościach Chiavari, Leivi i Carasco domy zostały zniszczone przez rwące potoki i lawiny błotne. W jednym z nich znajdowały się dwie starsze kobiety, którym nadano status zaginionych i podjęto się ich poszukiwania. Konieczna była także ewakuacja części ludności.

Do Ligurii wysłano wojsko, które będzie uczestniczyć w usuwaniu strat. Pomoc dociera również z innych regionów kraju. Po nowej fali niepogody alarm przeciwpowodziowy obowiązuje także w Toskanii i Piemoncie.

 

„To próba zabójstwa”

Eksperci, wśród przyczyn powtarzających się katastrof hydrologicznych w Ligurii oraz w innych częściach Włoch, wskazują dzikie budownictwo na terenach zalewowych.

Minister ochrony środowiska Gian Luca Galletti oświadczył, że nigdy więcej nie będzie abolicji budowlanej, dzięki której w ostatnich latach można było zalegalizować budynki wzniesione bez wymaganych pozwoleń, nawet w miejscach zagrożonych powodziami.

– Takie abolicje to próba zabójstwa – oświadczył minister.

 Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 6 Maltempo: nubifragio nel Tigullio, allagamenti a Chiavari Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 3 Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 1